Otwarcie olkuskich podziemi dla zwiedzających coraz bliżej

W podziemiach średniowiecznego ratusza pod olkuskim rynkiem zakończyły się już prace wykończeniowe. Niebawem zostanie natomiast ogłoszony przetarg na wykonawcę trasy muzealnej w piwnicach starostwa oraz multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza pod rynkiem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowe obiekty zostaną otwarte dla zwiedzających już w przyszłym roku.

Niestety, nie wszystkie postępy prac można zaobserwować już teraz, jednak zapewniam, że są one imponujące. Remont dawnego starostwa, czyli coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, dziś jest realizowane ze wspaniałym efektem. Jestem przekonany, że Rynek w Olkuszu będzie nie tylko piękną wizytówką Olkusza, ale również bardzo atrakcyjną destynacją turystyczną – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Prowadzony przez Urząd Miasta i Gminy Olkuszu projekt rewitalizacji obejmuje dwa obiekty. Pierwszym z nich jest dawny kwartał królewski przy rynku, gdzie na przełomie XVI i XVII wieku działała królewska mennica, a obecnie, na reliktach dawnej zabudowy, wznosi się klasycystyczny gmach dawnego starostwa. Drugim obiektem są z kolei podziemia średniowiecznego, olkuskiego ratusza na rynku.

72384124 1446844925471344 8583854473087025152 o - Otwarcie olkuskich podziemi dla zwiedzających coraz bliżej

Latem w budynku dawnego starostwa wykonywano instalacje elektryczne, wentylacyjne, grzewcze, tynkarskie oraz wodno-kanalizacyjne. Obecnie trwa konserwacja kilkunastu zabytkowych pieców kaflowych, a w części poddasza ustawiane są ścianki działowe, które mają wydzielić pokoje gościnne. W najbliższym czasie w budynku zainstalowane zostaną także kotły gazowe oraz centrale wentylacyjne. Przypominamy, że pod koniec sierpnia na tympanonie budynku został natomiast zamontowany kartusz z ozdobnym herbem Olkusza z XIX wieku oraz datami budowy tego zabytkowego obiektu i planowanego zakończenia prac.

Warto również wspomnieć, że podczas odgruzowania zabytkowych piwnic pod budynkiem odkryto nieznane wcześniej piwnice i przejścia, co zwiększyło zakres prac. Obecnie zakończono odgruzowanie trzech nowoodkrytych komór piwnic, w których archeolodzy odnaleźli kamienne detale architektoniczne, które wstępnie datuje się na przełom XVI i XVII wieku, czyli okres, kiedy w tym miejscu funkcjonowała królewska mennica. Aktualnie prowadzone są prace w obrębie pawilonu na dziedzińcu, który będzie stanowił dodatkowe wyjście z piwnic i zabezpieczy odkrytą posadzkę i schody.

71491567 1446844882138015 8139916693343305728 o - Otwarcie olkuskich podziemi dla zwiedzających coraz bliżej

Latem rozpoczęto także prace przy olkuskiej baszcie: zdjęte zostało stare pokrycie, wymieniono elementy więźby dachowej, a obecnie układana jest nowa dachówka. Wkrótce rozpoczną się także prace przy remoncie drewnianego tzw. pomostu bojowego na murach miejskich. W ramach tego projektu wymienione zostaną nadwątlone elementy konstrukcyjne pomostu, czyli drewniane belki, a także cały chodnik samego pomostu. Przypominamy, że wartość wszystkich prowadzonych prac to ok. 20 mln zł., z czego przeszło 6,5 mln zł. stanowi unijne dofinansowanie.

źródło: umig.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *