Oszustwo „na pracownika spółdzielni” w powiecie olkuskim

W ubiegłym tygodniu 85-letnia mieszkanka naszego powiatu została oszukana przez kobietę, która podawała się za pracownika spółdzielni mieszkaniowej. Oszustka oferowała wymianę pieca gazowego i wyłudziła 400 złotych. 

Do mieszkania starszej pani zapukała kobieta w wieku około 50 lat, która przedstawiła się i poinformowała o tym, że jest odpowiedzialna za wymianę pieca gazowego. Kobieta dodała, że za montaż nowego urządzenia należy wpłacić 400 złotych,  a pozostałą cześć sfinansuje spółdzielnia. Oszustka w taki sposób prowadziła rozmowę, że w końcu 85-latka zgodziła się i przekazała jej  pieniądze. W zamian za gotówkę, wystawiła fałszywe potwierdzenie i opuściła mieszkanie.

Należy zawsze pamiętać, że kiedy ktoś puka do naszych drzwi i podaje się za pracownika spółdzielni, przedstawiciela firmy czy też oferuje nam towar, trzeba przede wszystkim sprawdzić tożsamość takiej osoby. W razie wątpliwości, czy mamy do czynienia z prawdziwym pracownikiem administracji, nie należy działać w pośpiechu, ani wpuszczać takiej osoby do mieszkania bez dokładnego sprawdzenia jej identyfikatora i dokumentów. W takiej sytuacji należy zadzwonić do administracji, potwierdzić  wiarygodność pracownika i ustalić czy faktycznie w mieszkaniach będzie prowadzona wymiana urządzenia np. pieców gazowych czy kuchenek. Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często wykorzystują łatwowierność starszych osób.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *