Oszustwa na węgiel! Jak nie dać się oszukać?

2022-10-03 /65
Oszustwa na węgiel! Jak nie dać się oszukać?
źródło: fot. Małopolska Policja

Rozpoczynający się sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla to okazja dla oszustów. Przestępcy wykorzystują różne metody, aby wyłudzić pieniądze od osób poszukujących węgla. Na przykład zamieszczają w Internecie ogłoszenia o sprzedaży węgla od nieistniejących firm, żądają wpłat, a następnie znikają, lub sprzedają czarne kamyczki. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zwalczają przestępczość gospodarczą, aby uniemożliwić ludziom zakup węgla. 

Trudności w zakupie węgla oraz jego rosnąca cena to problem wielu osób. Niestety szukając najtańszych ofert sprzedaży bardzo często można natrafić na oszustów. Metod ich działania jest wiele. Przestępcy przede wszystkim kuszą Klientów niskimi cenami oraz szybko i łatwą dostawą. Niestety w rzeczywistości są to zwykli naciągacze, którzy chcą się wzbogacić kosztem innych ludzi. Osobami zajmującymi się oszustwami "na węgiel" zajmuje się policja zwalczająca przestępczość gospodarczą.

Oferty od oszustów opierają się na tym samym schemacie - ofercie na opał z zaliczką. Fikcyjna firma oferuje dostarczenie eko-groszku, pelletu lub węgla po atrakcyjnej cenie zaraz po wpłacie przez nas zaliczki lub całej kwoty. Niestety po mimo dokonanie przelewu węgiel nie dociera do osoby kupującej, a ogłoszenie wraz z danymi oszustów znikają z internetu. Może się zdarzyć, że wspomniani wcześniej sprzedawcy zastosują metodę bez zaliczki, lecz wówczas otrzymujemy informację, że nasze zlecenie będzie zrealizowane w późniejszym, czasie – tym sposobem oszuści zachęcają nas do dokonania zaliczki na wskazane konto.

Kolejnym sposobem wykorzystywanym przez oszustów jest podszywanie się pod strony internetowe firm, które zajmują się wydobyciem lub sprzedażą opału. Phishing bo o tym tutaj mowa jest bardzo popularnym typem oszustwa. Cyberprzestępcy podszywając się pod strony internetowe, wiadomości e-mail lub też sms próbują wymusić na odbiorcy działanie zgodne z ich zamierzeniami. W ten sposób są w stanie wyłudzić nasze dane do logowania np. do konta bankowego, portali społecznościowych czy też systemów biznesowych.

Oszuści bywają również bardziej zuchwali. Mieszkanka Zawiercia kupiła przez internet węgiel po atrakcyjnej cenie. Początkowo wszystko wydawało się w porządku - towar został dostarczony i rozładowany nawet przed czasem, a kobieta za niego zapłaciła. Niestety, późniejszy opad deszczu ujawnił, że otrzymany przez nią węgiel to nic innego jak pomalowane na czarno kamienie. Łatwo sobie wyobrazić, jak bardzo mógłby zostać uszkodzony piec, gdyby włożono do niego tego typu "opał".

Przestrzegamy przed „okazjami” przy zakupie opału. Bądźmy ostrożni, sprawdzajmy sprzedawców i nie płaćmy „w ciemno”. Poniżej przedstawiamy siedem zasad jak nie dać się oszukać.

Adam Siekaniec

Adam Siekaniec