Ostatni Cichociemny spotkał się z olkuską młodzieżą

W czwartek 17 października uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Witeradowie mieli okazję poznać niezwykłego człowieka. Na spotkanie z młodzieżą przybył bowiem mjr Aleksander Tarnawski „Upłaz”. 98-letni major jest ostatnim żyjącym spośród 316 cichociemnych, czyli elitarnych polskich żołnierzy z czasów II Wojny Światowej.

Ostatni spośród 316

Uczniowie mieli okazję m.in. poznać bogatą historię bohatera. Urodził się on w 1921 r. w Słocinie na Rzeszowszczyźnie. Jego rozpoczęte na Uniwersytecie Lwowskim studia przerwała jednak wojna. Jeszcze w 1939 r. przedostał się na Zachód, gdzie wstąpił do formowanej przez gen. Sikorskiego polskiej armii. Po zwycięstwie Niemiec nad Francją został z kolei ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił służbę m.in. w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. W 1943 r. rozpoczął elitarne szkolenie przed zrzutem do okupowanej Polski w celu wspierania ruchu oporu. Zwieńczeniem kursu był skok na podwarszawskie pola wraz z trzema innymi cichociemnymi w kwietniu 1944 r.

73074121 2906488852713677 4144549028668899328 n - Ostatni Cichociemny spotkał się z olkuską młodzieżą

Ówczesny podporucznik „Upłaz” został przydzielony do oddziałów partyzanckich na Nowogródczyźnie, gdzie był instruktorem dywersji i sabotażu oraz dowódcą kompanii szturmowej. Po wojnie nie ujawnił się przed władzami komunistycznymi, dokończył studia i pracował jako chemik. Obecnie mieszka w Gliwicach i od czasu do czasu chętnie spotyka się z młodzieżą, by przekazać swoje wspomnienia, ale też refleksje i rady na przyszłość.

„Selfie” z cichociemnym

„Brak wiedzy o własnym kraju jest czymś żenującym, dlatego cieszę się z zainteresowania młodych ludzi tym fragmentem historii, który miałem okazję przeżyć” – podkreślał mjr Tarnawski. Uczestnicy spotkania z zaangażowaniem dopytywali bowiem o kolejne szczegóły przygód cichociemnego, a następnie robili liczne pamiątkowe zdjęcia. Elementem wyróżniającym się w wystroju sali lekcyjnej był portret mjr. Tarnawskiego, specjalnie przygotowany na tę okoliczność przez mgr Dorotę Cieślę. Podpisany przez majora Tarnawskiego portret zajmie honorowe miejsce na szkolnym korytarzu.

Skok ze spadochronem w wieku 93 lat

Cichociemny zachęcał również do zainteresowania skokami spadochronowymi. Osobiście ostatni raz skakał w 2014 r, a dzień, w którym skoczył po raz pierwszy określa jako jeden z najpiękniejszych w jego życiu. Dopytywany przez uczniów o rolę strachu w wykonywaniu niebezpiecznych zadań bohater spotkania odpowiedział: „Jakbym się nie bał, to byłbym nienormalny. Po prostu trzeba umieć ten strach przezwyciężyć”.

73528736 996506344023696 5066312069100339200 n - Ostatni Cichociemny spotkał się z olkuską młodzieżą

Na zakończenie niezwykły gość przekazał młodzieży życiowe zasady, którymi należy się kierować. Szczególnie podkreślał, że warto mieć pasję, której można się poświęcić. Dodał również, że każdy w życiu powinien być przede wszystkim dobrym i pomocnym człowiekiem. Inicjatorami spotkania był nauczyciel historii PSP w Witeradowie Wojciech Kowalski oraz Prezes olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Konrad Kulig.

4 2 - Ostatni Cichociemny spotkał się z olkuską młodzieżą

Autorem tego artykułu jest Prezes olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Konrad Kulig, a autorem zdjęć Roman Głowacki

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *