Osiek oklejony transparentami. Mieszkańcy walczą o remont drogi

Kilka dni temu informowaliśmy, że pomimo uzyskania dofinansowania w kwocie 4,5 miliona zł. na remont drogi powiatowej w Osieku, władze powiatu olkuskiego podjęły szokującą decyzję o rezygnacji z remontu i zwrocie dofinansowania. Był to jedyny tego typu przypadek w skali kraju. Mieszkańcy nie zamierzają jednak składać broni: na płotach zawisły transparenty, a petycja podpisana przez 835 osób trafiła na ręce Wojewody Małopolskiego. Na dodatek jutro w centrum Olkusza będzie miała miejsce specjalna pikieta.

74632360 2478217358964103 6097265822579818496 n 1 - Osiek oklejony transparentami. Mieszkańcy walczą o remont drogi

Przypominamy, że wspomniana droga znajduje się w naprawdę katastrofalnym stanie, a na remont czeka jeszcze od lat 70-tych. Na dodatek nie posiada ona nawet chodnika, mimo że codziennie do szkoły chodzą nią dzieci, a w ostatnich latach doszło na niej do wielu wypadków śmiertelnych. Przez wiele lat pieniędzy na remont drogi w Osieku nie było, co wynika głównie z bardzo słabej pozycji powiatów w polskim systemie podziału terytorialnego, a co za tym idzie, istniejącego niemal od zawsze problemu ich niedofinansowywania. Niepowtarzalną szansą na remont miało zatem być uzyskane na początku września dofinansowanie w kwocie 4,5 miliona złotych z Funduszu Dróg Samorządowych. No właśnie, miało, bowiem władze powiatu podjęły decyzję o… zwrocie pieniędzy i nie remontowaniu drogi.

P1110389 - Osiek oklejony transparentami. Mieszkańcy walczą o remont drogi

Na specjalnie zwołanej w tej sprawie sesji Rady Powiatu w Olkuszu zjawiła się zatem duża grupa mieszkańców, która nie kryła słów oburzenia w kierunku starosty Bogumiła Sobczyka. Ten z kolei argumentował taką decyzję przede wszystkim brakiem pieniędzy na pokrycie pozostałych kosztów remontu w budżecie powiatu olkuskiego. Burzliwa dyskusja na ten temat trwała ponad 5 godzin, a władze powiatu ostatecznie nie dały się przekonać do zmiany decyzji. Warto podkreślić także, że starosta nie podpisał unieważnienia przetargu (a co za tym idzie zwrotu dofinansowania) osobiście, tylko „wysłał” w tym celu Wicestarostę Krystynę Kowalewską. Pomimo braku remontu drogi w Osieku władze powiatu chcą także zaciągnąć w przyszłym roku aż 11,9 miliona złotych długu.

74522905 2374446929349890 2853909805737705472 o - Osiek oklejony transparentami. Mieszkańcy walczą o remont drogi
fot. Grupa „Walczymy o drogę w Osieku!” na Facebooku

We wtorek w Szkole Podstawowej w Osieku zebrali się zatem mieszkańcy. Wczoraj na długości całej drogi pojawiły się z kolei transparenty wyrażające ich niezadowolenie: „Sobczyk z nami gra w pokera, raz nam daje, raz zabiera”, „co wy chcecie? Jakiej drogi? Jak starosta jest ubogi?” „Dosyć! Skończyły się wygłupy, nasza droga jest do d**y” – głoszą tylko niektóre z nich. Na dodatek dziś rano w Osieku gościła ekipa TVP Kraków, a materiał o całej sytuacji został wyemitowany w programie „Kronika” (od 9 minuty i 38 sekundy). Mieszkańcy udali się również do Wojewody Małopolskiego, na ręce którego złożyli petycję podpisaną przez 835 osób. Warto wspomnieć, że zostały one zebrane w zaledwie 24 godziny, a ponadto pod petycją internetową podpisało się kolejne 438 osób.

77237218 2593645817337298 1342863482629914624 o - Osiek oklejony transparentami. Mieszkańcy walczą o remont drogi
fot. Grupa „Walczymy o drogę w Osieku!” na Facebooku

Na tym mieszkańcy Osieka jednak nie poprzestają, jako że już jutro o godzinie 9:00 pod pomnikiem Rycerza na ul. Krakowskiej w Olkuszu odbędzie się specjalna pikieta. Przekonują oni również, że będą protestować tak długo, jak powiat nie zmieni swojej decyzji. Tymczasem na 27 listopada zwołano kolejne posiedzenie Rady Powiatu w Olkuszu. W porządku obrad znalazł się m.in. punkt o wykreśleniu remontu drogi w Osieku z Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Osiek oklejony transparentami. Mieszkańcy walczą o remont drogi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *