Orzechy nerkowca - sposób na lepsze zdrowie i samopoczucie
Czy orzechy nerkowca są zdrowe? To pytanie zadaje sobie dużo osób, dlatego zapraszamy do poniższego artykułu, w którym postaramy się Państwu nieco przybliżyć korzyści, jakie niosą ze sobą nerkowce. Orzechy nerkowca to nasiona drzewa nerkowca zachodniego, które rośnie w obszarach tropikalnych Ameryce Południowej, głównie w Brazylii. Drzewa osiąga blisko 8 metrów wysokości. Orzechy swoim kształtem przypominają nerkę, są miękkie i mają lekko słodkawy posmak. Obecnie orzechy nerkowca są jednym z najpopularniejszych i najcenniejszych orzechów na świecie.
Orzechy nerkowca – właściwości i wpływ na organizm
Nerkowce są bogate w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Garść nerkowców zawiera około 160 kalorii i dostarcza organizmowi sporą ilość białka i zdrowych tłuszczy. Nerkowce zawierają, błonnik, żelazo, magnez, cynk, kwas foliowy i witaminy z grupy B. Istnieje wiele korzyści zdrowotnych wynikających z nerkowców. Są one źródłem magnezu i żelaza, które pomagają utrzymać poziom ciśnienia krwi, zmniejszając ryzyko rozwoju nadciśnienia lub wysokiego ciśnienia krwi. Regularne jedzenie nerkowców zapobiega występowaniu anemii, ponieważ mają one duże ilości żelaza. Nerkowce zawierają również cynk, który jest dobry dla układu odpornościowego, ponieważ zapobiega rozwojowi bakterii, takich jak zapalenie płuc. Kobiety w ciąży również powinny do swojej diety włączyć orzechy nerkowca, ponieważ zmniejszają nudności i pomagają w produkcji mleka matki poprzez zwiększenie ilości białka w diecie.
Orzechy nerkowca – bogate źródło witaminy B6
Witamina B6 jest niezbędna do metabolizmu białek i aminokwasów, które są budulcem mięśni i tkanek. Niedobór witaminy B6 może prowadzić do skurczów mięśni, zapalenia stawów, a nawet bólu. Nerkowce są bogatym źródłem witaminy B6, która może złagodzić ból stawów i skurcze mięśni podczas ćwiczeń. Witamina B6 jest również korzystna dla kobiet w ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dzieci, takich jak rozszczep kręgosłupa.
Orzechy nerkowca – pozytywny wpływ na serce
Choroby serca są wiodącą przyczyną śmierci na całym świecie. Garść nerkowców może zapewnić Ci odpowiednią ilość magnezu, który jest niezbędny do utrzymania normalnego ciśnienia krwi i bicia serca. Pamiętaj niedobór magnezu jest główną przyczyną wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca. Regularne jedzenie nerkowców może pomóc w zapobieganiu chorobom serca poprzez zmniejszenie ilości złego cholesterolu we krwi i zwiększenie ilości dobrego cholesterolu. Dodatkowo mogą one również zapobiegać zakrzepom krwi, co jest główną przyczyną zawałów serca i udarów. Jedzenie orzechów nerkowca może pomóc w zapobieganiu anemii, która jest stanem charakteryzującym się niskim poziomem żelaza w organizmie. Niedobór żelaza jest jedną z głównych przyczyn anemii.
Przeczytaj także: Olej lniany - dobroczynne właściwości prozdrowotne
Orzechy nerkowca a odchudzanie
Utrata wagi to proces wieloetapowy, a orzechy nerkowca mogą być korzystne we wczesnych etapach diety. Zjedzenie garści nerkowców przed posiłkiem może zmniejszyć ilość cholesterolu we krwi i pomóc w utracie wagi poprzez zmniejszenie apetytu. Należy jednak pamiętać, że orzechy nerkowca dzięki dużej zawartości tłuszczu są wysokokaloryczne, dlatego też nie wolno przesadzać z ich jedzeniem. 100 g orzechów nerkowca dostarcza do organizmu około 554 kcal, co jest odpowiednikiem pełnowartościowego posiłku. Przyjmuje się, że najlepsza dzienna porcja orzechów nerkowca wynosi około 20-30 g.
Orzechy nerkowca – zastosowanie w kuchni
Orzechy nerkowca są nie tylko zdrowe, ale co równie ważna bardzo smaczne. Można jeść solo lub dodawać do sałatek, domowych słodyczy, koktajli czy też owsianek. W Azji jest to jeden z głównych składników wielu potraw. Na nerkowcach bazuje kuchnia chińska, tajska, japońska a także wietnamska. Jest to obowiązkowy element pysznego, a zarazem zdrowego curry z masłem orzechowym.