One Billion Rising, czyli protest tańcem w Olkuszu

     Po raz szósty w ponad 90 miejscowościach w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób zatańczyło, protestując przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Po raz pierwszy happening miał miejsce także w Olkuszu. W tym roku do udziału włączyły się nie tylko kobiety i dziewczynki, ale także mężczyźni i chłopcy. W akcji co roku biorą udział niemal wszystkie kraje, dzięki czemu apel i protest uczestników zostaje w końcu usłyszany.

2 2 - One Billion Rising, czyli protest tańcem w Olkuszu

     Organizatorzy akcji głoszą, że przemoc wobec kobiet nie jest jakąś abstrakcyjną sprawą, przedstawianą w krajowych czy międzynarodowych statystykach i programach. To poważny problem, gdyż dotyka on naszych przyjaciół i znajomych, ma miejsce także obok nas – na naszej ulicy, podwórku, czasem nawet w domu. Ogólnopolskie działania są oczywiście potrzebne, ale dopiero lokalne działania – najbliżej mieszkanek i mieszkańców mogą przynieść oczekiwane efekty.

5 1 - One Billion Rising, czyli protest tańcem w Olkuszu

     Musimy stać się bardziej wrażliwi na przemoc, uczyć się o niej i głośno mówić, nie bojąc się zmierzyć z problemem. To wyzwanie podejmujemy organizując właśnie akcję „Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland”. Wychodzimy do Was wszystkich tu, gdzie mieszkamy, bo chcemy, żeby właśnie tu żyło nam się dobrze, tu chcemy się czuć bezpieczne. Co równie ważne, to tutaj mamy także najlepsze możliwości, by to bezpieczeństwo nam zapewnić. Lokalne władze mogą tworzyć programy profilaktyczne, które będą mądre, przemyślane i odnosiły się do najnowszych badań, doświadczeń oraz dobrych praktyk wypracowanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. To właśnie tu kobiety i dziewczęta, grupa najczęściej doznająca przemocy i najbardziej na nią narażona, będzie szukać pomocy i wsparcia – mówi koordynatorka olkuskiej akcji Magdalena Kubańska – Dlatego jesteśmy tu dzisiaj i tańcem zwracamy Waszą uwagę na ten trudny i bolesny temat. Nawołujemy do wspólnego działania i do solidarności z kobietami, które doznają przemocy. Tylko razem będziemy mogły zapewnić sobie oraz naszym koleżankom, siostrom, mamom, córkom i całkiem obcym kobietom bezpieczeństwo i fachową pomoc, wolną od stereotypów i krzywdzących opinii, jeśli przemocy doświadczą.

4 1 - One Billion Rising, czyli protest tańcem w Olkuszu

     Wydarzenie poprzedziły wielokrotne próby taneczne, przeprowadzone przez Dorotę Gajewską w OSP Stare Bukowno oraz PowerCity Olkusz. Na pomysł zorganizowania akcji odpowiedziało wiele instytucji popierając te działania. Znaleźli się też sponsorzy akcji, a patronatem honorowym wydarzenie objął Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

7 - One Billion Rising, czyli protest tańcem w Olkuszu

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *