Olkuszanie świętowali 15 lat Polski w Unii Europejskiej

1 maja na Rynku w Olkuszu miała miejsce Majówka Europejska. Przybyli mieszkańcy mogli nie tylko dowiedzieć się o korzyściach, które zarówno Olkusz, jak i cała Polska, uzyskały przez 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej, ale także zaopatrzyć się w darmowe gadżety czy też poczęstować tradycyjną, wojskową grochówką i jubileuszowym tortem.

P1130220 - Olkuszanie świętowali 15 lat Polski w Unii Europejskiej

Wspólne świętowanie rozpoczęło się o godzinie 14:30. Najpierw przybliżona wszystkim została sylwetka Rafałka Szwajgiela z Olkusza, na leczenie którego zbierane były tego dnia fundusze. Mały mieszkaniec „Srebrnego Miasta” choruje na rdzeniowy zanik mięśni, przez co każda infekcja, a nawet zwykły kaszel, może okazać się dla niego śmiertelnym zagrożeniem. Dodatkowo lekarze mówią, że nie widzieli jeszcze, by choroba u takiego maluszka rozwijała się tak szybko. Potrzebna jest zatem szybka pomoc ludzi dobrej woli, a Olkuszanie stanęli na wysokości zadania, gdyż do puszki wrzucono tego dnia 500 zł, co pozwoli na opłacenie miesiąca rehabilitacji dla Rafałka.

P1130229 - Olkuszanie świętowali 15 lat Polski w Unii Europejskiej

Następnie 15 lat członkostwa Polski we wspólnocie, głównie w kontekście naszego regionu, podsumował były Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego i obecny Sekretarz Miasta Bukowno Marcin Cockiewicz. W międzyczasie przybyła społeczność chętnie zaopatrywała się w darmowe gadżety z logiem Unii Europejskiej, takie jak chociażby kamizelki odblaskowe, kredki dla dzieci, czy kubki. Na każdego czekały również materiały promocyjne Parlamentu Europejskiego, pozwalające w kompleksowy sposób zrozumieć to, czym na co dzień zajmuje się UE.

P1130244 - Olkuszanie świętowali 15 lat Polski w Unii Europejskiej

Podczas Europejskiej Majówki na Rynku w Olkuszu nie zabrakło także czegoś dla brzucha. Na mieszkańców czekała bowiem tradycyjna, wojskowa grochówka, którą wszyscy chętnie się częstowali. Nie zapomniano także o dzieciach, które z uśmiechem na ustach pochłaniały wielki, jubileuszowy tort. Podczas festynu pobito także swoisty rekord, jako że na płycie Rynku rozłożona została największa w historii miasta flaga o wymiarach 9 x 6 metrów. Wspólna zabawa zorganizowana została przez Społeczny Komitet Poparcia Koalicji Europejskiej.

flaga 3 - Olkuszanie świętowali 15 lat Polski w Unii Europejskiej
fot. Franciszek Rozmus

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *