Olkuszanie świętowali 15 lat Polski w Unii Europejskiej

1 maja na Rynku w Olkuszu miała miejsce Majówka Europejska. Przybyli mieszkańcy mogli nie tylko dowiedzieć się o korzyściach, które zarówno Olkusz, jak i cała Polska, uzyskały przez 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej, ale także zaopatrzyć się w darmowe gadżety czy też poczęstować tradycyjną, wojskową grochówką i jubileuszowym tortem.

P1130220 - Olkuszanie świętowali 15 lat Polski w Unii Europejskiej

Wspólne świętowanie rozpoczęło się o godzinie 14:30. Najpierw przybliżona wszystkim została sylwetka Rafałka Szwajgiela z Olkusza, na leczenie którego zbierane były tego dnia fundusze. Mały mieszkaniec „Srebrnego Miasta” choruje na rdzeniowy zanik mięśni, przez co każda infekcja, a nawet zwykły kaszel, może okazać się dla niego śmiertelnym zagrożeniem. Dodatkowo lekarze mówią, że nie widzieli jeszcze, by choroba u takiego maluszka rozwijała się tak szybko. Potrzebna jest zatem szybka pomoc ludzi dobrej woli, a Olkuszanie stanęli na wysokości zadania, gdyż do puszki wrzucono tego dnia 500 zł, co pozwoli na opłacenie miesiąca rehabilitacji dla Rafałka.

P1130229 - Olkuszanie świętowali 15 lat Polski w Unii Europejskiej

Następnie 15 lat członkostwa Polski we wspólnocie, głównie w kontekście naszego regionu, podsumował były Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego i obecny Sekretarz Miasta Bukowno Marcin Cockiewicz. W międzyczasie przybyła społeczność chętnie zaopatrywała się w darmowe gadżety z logiem Unii Europejskiej, takie jak chociażby kamizelki odblaskowe, kredki dla dzieci, czy kubki. Na każdego czekały również materiały promocyjne Parlamentu Europejskiego, pozwalające w kompleksowy sposób zrozumieć to, czym na co dzień zajmuje się UE.

P1130244 - Olkuszanie świętowali 15 lat Polski w Unii Europejskiej

Podczas Europejskiej Majówki na Rynku w Olkuszu nie zabrakło także czegoś dla brzucha. Na mieszkańców czekała bowiem tradycyjna, wojskowa grochówka, którą wszyscy chętnie się częstowali. Nie zapomniano także o dzieciach, które z uśmiechem na ustach pochłaniały wielki, jubileuszowy tort. Podczas festynu pobito także swoisty rekord, jako że na płycie Rynku rozłożona została największa w historii miasta flaga o wymiarach 9 x 6 metrów. Wspólna zabawa zorganizowana została przez Społeczny Komitet Poparcia Koalicji Europejskiej.

flaga 3 - Olkuszanie świętowali 15 lat Polski w Unii Europejskiej
fot. Franciszek Rozmus

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *