Olkuszanie protestowali przeciwko słowom abp Jędraszewskiego

Dużo kontrowersji wzbudziły w ostatnim czasie słowa Marka Jędraszewskiego. Arcybiskup metropolita krakowski powiedział przy okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego że: „czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa”. Podczas gdy z całego kraju spływają słowa krytyki, pod olkuskim sądem odbył się symboliczny protest.

67546527 1103560580032876 7992046509849837568 n - Olkuszanie protestowali przeciwko słowom abp Jędraszewskiego

Przeczytałam wpis z pytaniem na jednym z portali społecznościowych czy w związku z ostatnimi wydarzeniami w Białymstoku oraz kazaniem abp Jędraszewskiego w Olkuszu organizowany będzie jakiś protest lub marsz. Pomyślałam więc, by nasze cykliczne spotkania w obronie wolnych sądów połączyć ze wsparciem na rzecz osób LGBT – wyjaśnia Radna Rady Miejskiej w Bukownie Magdalena Kubańska.

IMG 20190805 185741 - Olkuszanie protestowali przeciwko słowom abp Jędraszewskiego

Przewodnicząca Małopolskiego Forum Równych Szans i Praw Kobiet Sojuszu Lewicy Demokratycznej razem z Przewodniczącym olkuskich struktur Komitetu Obrony Grzegorzem Wiśniowskim wspólnie zorganizowali zatem symboliczny protest pod Sądem Rejonowym w Olkuszu. Odbył się on 5 sierpnia o godzinie 19:00, w pierwszy poniedziałek miesiąca, kiedy zwyczajowo odbywają się cykliczne demonstracje w obronie wolnych sądów. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, które stanęły w ciszy z kolorowymi kartkami głoszącymi hasła takie jak „jestem człowiekiem nie czerwoną zarazą”.

68577434 1385627504922925 7017363631176155136 n - Olkuszanie protestowali przeciwko słowom abp Jędraszewskiego

Zebrana społeczność zwracała również uwagę m.in. na treść Katechizmu Kościoła Katolickiego („Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Powinno je traktować się z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji”) czy słowa Papieża Franciszka („Geje nie powinni być dyskryminowani ale otoczeni opieką duszpasterską i szacunkiem”). Przytoczona została także historia homoseksualisty Juana Carlosa Cruza, który opowiedział o swoim spotkaniu z papieżem i słowach, jakie miał od niego usłyszeć na temat swojej orientacji seksualnej: „Wiesz, że to nie ma znaczenia. Bóg cię takim stworzył. I takim cię kocha. Papież takim cię kocha i ty też powinieneś siebie kochać oraz nie przejmować się tym, co mówią ludzie”.

IMG 20190805 185948 - Olkuszanie protestowali przeciwko słowom abp Jędraszewskiego

Wspomniany protest wzbudził wśród Olkuszan wiele kontrowersji. Głosy internautów były mocno podzielone: „Widać, że lewicowi z niemieckiej strony są za zboczeniami i chcą unijnej demoralizacji polskiego narodu” – pisze Pan Paweł. „Szkoda, że nie wiedziałam wcześniej. Chętnie bym wzięła udział!” – stwierdziła natomiast Pani Katarzyna. Jeszcze inni zwracali uwagę na słabą promocję protestu: „Gdyby akcja była dobrze zorganizowana i nagłośniona, na pewno byłoby dużo więcej ludzi” – przekonywał z kolei Pan Robert. Jakie natomiast jest Państwa zdanie na temat słów abp Jędraszewskiego, kwestii LGBT oraz olkuskiego protestu? Serdecznie zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

zdjęcia: archiwum prywatne

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *