Olkuszanie protestowali przeciwko słowom abp Jędraszewskiego

Dużo kontrowersji wzbudziły w ostatnim czasie słowa Marka Jędraszewskiego. Arcybiskup metropolita krakowski powiedział przy okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego że: „czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa”. Podczas gdy z całego kraju spływają słowa krytyki, pod olkuskim sądem odbył się symboliczny protest.

67546527 1103560580032876 7992046509849837568 n - Olkuszanie protestowali przeciwko słowom abp Jędraszewskiego

Przeczytałam wpis z pytaniem na jednym z portali społecznościowych czy w związku z ostatnimi wydarzeniami w Białymstoku oraz kazaniem abp Jędraszewskiego w Olkuszu organizowany będzie jakiś protest lub marsz. Pomyślałam więc, by nasze cykliczne spotkania w obronie wolnych sądów połączyć ze wsparciem na rzecz osób LGBT – wyjaśnia Radna Rady Miejskiej w Bukownie Magdalena Kubańska.

IMG 20190805 185741 - Olkuszanie protestowali przeciwko słowom abp Jędraszewskiego

Przewodnicząca Małopolskiego Forum Równych Szans i Praw Kobiet Sojuszu Lewicy Demokratycznej razem z Przewodniczącym olkuskich struktur Komitetu Obrony Grzegorzem Wiśniowskim wspólnie zorganizowali zatem symboliczny protest pod Sądem Rejonowym w Olkuszu. Odbył się on 5 sierpnia o godzinie 19:00, w pierwszy poniedziałek miesiąca, kiedy zwyczajowo odbywają się cykliczne demonstracje w obronie wolnych sądów. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, które stanęły w ciszy z kolorowymi kartkami głoszącymi hasła takie jak „jestem człowiekiem nie czerwoną zarazą”.

68577434 1385627504922925 7017363631176155136 n - Olkuszanie protestowali przeciwko słowom abp Jędraszewskiego

Zebrana społeczność zwracała również uwagę m.in. na treść Katechizmu Kościoła Katolickiego („Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Powinno je traktować się z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji”) czy słowa Papieża Franciszka („Geje nie powinni być dyskryminowani ale otoczeni opieką duszpasterską i szacunkiem”). Przytoczona została także historia homoseksualisty Juana Carlosa Cruza, który opowiedział o swoim spotkaniu z papieżem i słowach, jakie miał od niego usłyszeć na temat swojej orientacji seksualnej: „Wiesz, że to nie ma znaczenia. Bóg cię takim stworzył. I takim cię kocha. Papież takim cię kocha i ty też powinieneś siebie kochać oraz nie przejmować się tym, co mówią ludzie”.

IMG 20190805 185948 - Olkuszanie protestowali przeciwko słowom abp Jędraszewskiego

Wspomniany protest wzbudził wśród Olkuszan wiele kontrowersji. Głosy internautów były mocno podzielone: „Widać, że lewicowi z niemieckiej strony są za zboczeniami i chcą unijnej demoralizacji polskiego narodu” – pisze Pan Paweł. „Szkoda, że nie wiedziałam wcześniej. Chętnie bym wzięła udział!” – stwierdziła natomiast Pani Katarzyna. Jeszcze inni zwracali uwagę na słabą promocję protestu: „Gdyby akcja była dobrze zorganizowana i nagłośniona, na pewno byłoby dużo więcej ludzi” – przekonywał z kolei Pan Robert. Jakie natomiast jest Państwa zdanie na temat słów abp Jędraszewskiego, kwestii LGBT oraz olkuskiego protestu? Serdecznie zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

zdjęcia: archiwum prywatne

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *