Olkuszanie poznawali dzieje dawnych olkuskich świątyń

Ponad 30 osób wzięło udział w bezpłatnym spacerze historycznym „Na tropach dawnych świątyń olkuskich”, który miał miejsce w sobotę 18 maja. Wśród uczestników wycieczki znaleźli się m.in. turyści z Krakowa, Katowic, Zawiercia, Klucz i Pilicy. Patronat medialny nad spacerem objął Kurier Olkuski.

spacer koscioly 5 - Olkuszanie poznawali dzieje dawnych olkuskich świątyń

Było to kolejne wydarzenie z serii „Olkuskie Spacery Historyczne 2019″, która potrwa do końca tego roku. Przypominamy, że z okazji obchodów 720-lecia Olkusza przynajmniej raz w miesiącu mieszkańcy i turyści mogą wziąć udział w ciekawych i bezpłatnych wycieczkach tematycznych. Po zabytkach i historii Olkusza oprowadzają pasjonaci historii „Srebrnego Miasta”, czyli członkowie lokalnych stowarzyszeń, a także pracownicy magistratu i wolontariusze. Większość wycieczek ma charakter spacerów po mieście oraz okolicy, połączonych ze zwiedzaniem miejscowych zabytków.

spacer koscioly 3 - Olkuszanie poznawali dzieje dawnych olkuskich świątyń

Początek wycieczki miał miejsce pod Puntem Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu, gdzie jej uczestnicy mieli okazję zobaczyć archiwalne ryciny Olkusza, na których pokazane są dawne świątynie. Następnie przeszli oni na ulicę Bożniczą, gdzie dowiedzieli się o historii olkuskiej diaspory żydowskiej i synagogi, jaka wznosiła się w tym miejscu. Kolejnym punktem spaceru było miejsce, gdzie od XIV wieku wznosił się klasztor augustianów i kościół pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny. Oprowadzający wycieczkę historycy opowiedzieli tam o roli, jaką pełnił ten klasztor w dziejach miasta, a także o prowadzonych badaniach archeologicznych i związanych z tym miejscem legendach.

spacer koscioly 1 - Olkuszanie poznawali dzieje dawnych olkuskich świątyń

Następnie zgromadzona społeczność przespacerowała na dziedziniec Centrum Kultury Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Szpitalnej, gdzie miała ona okazję poznać historię cerkwi prawosławnej, jaka niegdyś znajdowała się w tym miejscu. Uczestnicy wycieczki mogli również zobaczyć szybik sztolni Pileckiej, która niegdyś przebiegała pod miastem. Potem wszyscy przeszli pod Bazylikę kolegiacką św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, gdzie dowiedzieli się wielu ciekawostek o historii tej świątyni. Ostatnim punktem spaceru był olkuski park miejski, gdzie uczestnicy wycieczki, porównując plan miasta z XVIII wieku ze współczesnym, starali się zlokalizować miejsce, w którym wznosił się gotycki kościół pw. św. Ducha.

plakat 1 spacery ver 5 - Olkuszanie poznawali dzieje dawnych olkuskich świątyń

Następna wycieczka w ramach „Olkuskich Spacerów Historycznych 2019” odbędzie się już w piątek 7 czerwca o godzinie 17:00. Zainteresowani udziałem w wydarzeniu „Śladami olkuskich Żydów” spotkają się pod Punktem Informacji Turystycznej MSiT przy ul. Floriańskiej 8 w Olkuszu. Szczegółowe informacje dotyczące spacerów można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej lub pod numerem telefonu 32 6421926.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *