Olkuszanie dla zwycięstwa – 100. rocznica Bitwy Warszawskiej

Choć tegoroczne powiatowe obchody Święta Wojska Polskiego oraz w 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zostały odwołane, to dziś na rynku w Olkuszu została otwarta wystawa plenerowa „Olkuszanie w Bitwie Warszawskiej 1920”. Przedstawia ona lokalne wątki wielkiego zwycięstwa Wojska Polskiego nad bolszewikami sprzed stu lat.

117963835 2844156445688676 5449724329480093930 o - Olkuszanie dla zwycięstwa - 100. rocznica Bitwy Warszawskiej
fot. Franciszek Rozmus z Olkusz.tv

W bitwie stoczonej w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku Polacy zatrzymali Armię Czerwoną na przedpolach Warszawy, ratując tym samym Europę przed ekspansją bolszewicką. Zwycięstwo naszej armii zostało uznane za 18. najbardziej przełomową bitwę w dziejach ludzkości. To wielkie zwycięstwo co roku było w Olkuszu upamiętniane lokalnymi uroczystościami, jednak w tym roku, biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na terenie naszego powiatu, Starostwo Powiatowe w Olkuszu zdecydowało się odwołać obchody.

IMG 0674 - Olkuszanie dla zwycięstwa - 100. rocznica Bitwy Warszawskiej
fot. Aleksandra Pałka

Mimo to na Rynku w Olkuszu została dziś otwarta wystawa plenerowa „Olkuszanie w Bitwie Warszawskiej 1920”. Temu wydarzeniu towarzyszyły stoiska promocyjne Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu oraz 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nie zabrakło również grupy rekonstrukcyjnej V Batalionu Strzelców Olkuskich. Zainteresowani mieszkańcy mogli chociażby obejrzeć zarówno współczesny sprzęt wojskowy, jak i ten sprzed stu lat, a także otrzymać tematyczne ulotki i broszury.

IMG 0628 - Olkuszanie dla zwycięstwa - 100. rocznica Bitwy Warszawskiej
fot. Aleksandra Pałka

Wystawa została stworzona m.in. przy udziale mieszkańców, którzy przesyłali zdjęcia i skany pamiątek po swoich przodkach, którzy sto lat temu walczyli o niepodległość. Wersja plenerowa wystawy będzie prezentowana na rynku w Olkuszu do 28 sierpnia, a wersję elektroniczną w każdej chwili można obejrzeć na stronie internetowej olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W zakładce „Olkuszanie 1920” dostępna jest również uzupełniana na bieżąco baza żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej, którzy pochodzili z ziemi olkuskiej.

zdjęcie główne: Franciszek Rozmus z Olkusz.tv

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *