Olkusz z pieniędzmi na wymianę 66 starych pieców

     Gmina Olkusz otrzymała blisko 617 tysięcy złotych dotacji na wymianę 66 starych, nieekologicznych pieców. Dzięki temu zostaną one zamienione na urządzenia najwyższej klasy, mające o wiele wyższą sprawność energetyczną, przynoszące oszczędność pieniędzy i emitujące zdecydowanie mniej zanieczyszczeń. Przekazane wsparcie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

     Całkowita wartość tego zadania wynosi ponad 641 tysięcy złotych. Oznacza to, że przekazane fundusze unijne pokryją ponad 96% wszystkich kosztów. Umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania burmistrzowi Olkusza Romanowi Piaśnikowi przekazał Grzegorz Lipiec z zarządu województwa – Małopolska jako pierwszy region w Polsce rozpoczęła walkę ze smogiem wprowadzając uchwały antysmogowe. W ślad za rozwiązaniami prawnymi podjęliśmy też konkretne działania, które poprawią jakość powietrza w naszym województwie. Sprawią, że za kilka lat w Małopolsce będzie oddychać się po prostu lepiej. W tej perspektywie finansowej, czyli do 2020 roku ogólnie na politykę energetyczną mamy aż 420 mln euro. Cieszę się, że dzisiaj część z tych pieniędzy trafia do Olkusza – podkreślił

     Dzięki przekazanej dotacji na terenie gminy Olkusz zostanie wymienionych 66 kotłów. Realizacja tego zadania obejmuje też modernizację wewnętrznych instalacji w budynkach, do których już wkrótce trafią nowe urządzenia. Dzięki temu mieszkańcy, którzy zdecydowali się na wymianę swojego pieca, już niebawem będą mogli ogrzewać swój dom nie tylko taniej, ale też bardziej ekologicznie. Nowe piece emitują bowiem znacznie mniej szkodliwych substancji w porównaniu ze starymi. Według szacunków emisja CO_2 zmniejszy się o 33%, pyłu PM 10 aż o 96%, a pyłu PM 2,5 o 91%.

     Smog jest realnym problemem nie tylko w Olkuszu, ale na całym świecie. Podejmujemy zdecydowane działania: od edukacji ekologicznej, przez wymianę kotłów, po planowany zakup nowego taboru komunikacji miejskiej. Dzięki dofinansowaniu tych inicjatyw możemy i robimy znacznie więcej. Za wsparcie płynące z Województwa w imieniu wszystkich olkuszan gorąco dziękuję – mówił Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *