Olkusz upamiętnił 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

Dziś w południe, w 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz miasta, Kukiz’ 15 oraz Platformy Obywatelskiej złożyli okolicznościowe kwiaty pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” w parku przy ul. Mickiewicza w Olkuszu.

DSC0064 - Olkusz upamiętnił 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Olkusz zapisał się na kartach historii, związanej z wybuchem II Wojny Światowej. Oprócz wielu ofiar złożonych z Polaków, którzy bronili Ojczyzny przez nieprzyjacielem, w Żuradzie doszło do pierwszego zestrzelenia samolotów wroga podczas pamiętnej wojny. Dwa niemieckie samoloty padły łupem polskiego pilota, honorowego obywatela Olkusza, Władysława Gnysia.

DSC0055 - Olkusz upamiętnił 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

Uroczystości związane z upamiętnieniem tych wydarzeń rozpoczęły się punktualnie o godzinie 12:00 w parku przy ul. Mickiewicza w Olkuszu. Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości oraz przypomnieniu wszystkim pokrótce historii także właśnie zestrzelenia pierwszych samolotów nieprzyjaciela przez Rzecznika Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michała Latosa przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz miasta na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz Romanem Piaśnikiem , Kukiz’ 15 na czele z Posłanką Agnieszką Ścigaj oraz Platformy Obywatelskiej na czele z Posłanką Lidią Gądek złożyli okolicznościowe kwiaty pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945”.

DSC0058 - Olkusz upamiętnił 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

zdjęcia: Mateusz Łebek

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *