Olkusz upamiętnił 156. rocznicę śmierci płk Francesco Nullo

W sobotę 4 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 156. rocznicę Bitwy pod Krzykawką i śmierci płk. Francesco Nullo. Obchody rozpoczęły się na Starym Cmentarzu w Olkuszu, a kontynuowane były w Krzykawie. Gościem honorowym był Ambasador Republiki Włoskiej w Polsce JE Aldo Amati.

Uroczystości Nullo

Każdego roku rocznica śmierci bohatera dwóch narodów, Polski i Włoch, sprawia że możemy się spotkać na zabytkowym olkuskim cmentarzu i wspólnie oddać hołd tym, którzy walczyli za naszą wolność. Postawa całkowitego poświęcenia życia dla tej właśnie idei wzbudza wielki szacunek współczesnego człowieka. Kłaniając się przed grobem Francesco Nullo wyrażamy swój szacunek nie tylko dla odważnego dowódcy, ale także dla wszystkich żołnierzy, którzy przez dziesiątki lat walczyli za Polskę i dla Polski – mówił w okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Nullo

Na Starym Cmentarzu cześć pułkownikowi Francesco Nullo i wszystkim poległym w obronie Ojczyzny oddali: pochodzący z olkuskiego miasta partnerskiego oraz jednocześnie rodzinnej miejscowości Francesco Nullo Ambasador Republiki Włoskiej Aldo Amati, Konsul Honorowa Republiki Włoskiej Monika Kwiatosz, Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie Ugo Rufino, przedstawiciel Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce Americo Calandra, Prezes i przedstawiciel Stowarzyszenia Società Dante Alighieri w Katowicach Antonio Pischetola i Federico Gonfia, prof. Wojciech Narębski, przedstawiciel Poseł na Sejm RP Lidii Gądek Tomasz Bargieł, przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu, Stowarzyszenia Miasta Partnerskie oraz Mieszkańcy.

Nullo

Po odśpiewaniu włoskiego i polskiego hymnu państwowego przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Francesco Nullo na Starym Cmentarzu w Olkuszu. Druga część uroczystości rozpoczęła się przy pomniku Francesco Nullo w Krzykawce, gdzie dowódca Kompanii Żandarmerii Wojskowej złożył meldunek o gotowości do uroczystości Komendantowi oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie pułkownikowi Mirosławowi Kaliskiemu, a Orkiestra Dęta ZGH „Bolesław” odegrała hymny. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem goście uroczystości udali się do bolesławskiego Dworu, gdzie na wszystkich czekał koncert patriotyczny  w wykonaniu młodzieży szkolnej z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Krzykawie, a także występ uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 129 w Krakowie „Ballada o niezwykłej wojennej przyjaźni”, dedykowany prof. Wojciechowi Narębskiemu. Wystąpili także artyści z Teatru Muzycznego IWIA.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *