Olkusz uczcił pamięć o Żołnierzach Wyklętych z ziemi olkuskiej

     1 marca ulicami Olkusza przeszedł III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Licznie zgromadzeni mieszkańcy oraz pododdział honorowy Wojska Polskiego, odczytując biogramy poległych w walkach na terenie ziemi olkuskiej, przemaszerowali spod Krzyża Ofiar Komunizmu na olkuski cmentarz. Tam, pod Kwaterą Wojskową, nastąpiło złożenie okolicznościowych wieńców, a także salwa honorowa oraz apel pamięci w wykonaniu żołnierzy.

Olkusz048 - Olkusz uczcił pamięć o Żołnierzach Wyklętych z ziemi olkuskiej
       fot. salwa honorowa, czyli seria kilku wystrzałów oddanych przez żołnierzy dla uświetnienia ważnych uroczystości

     Marsz ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych odbywa się w Olkuszu już od trzech lat. Jego organizacją zajmują się olkuskie oddziały Ruchu Obywatelskiego Kukiz’15 oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Celem obchodów jest uhonorowanie bohaterów walczących za wolną i niepodległą Polskę na terenie ziemi olkuskiej. Niektórzy z nich wciąż żyją, dając najlepsze świadectwo tamtych wydarzeń. Kombatanci regularnie odwiedzają olkuskie uroczystości, jak i serdecznie zapraszają do wspólnego maszerowania. Z inicjatywą uczczenia pamięci walczących za Polskę na terenie powiatu olkuskiego powiązana jest także nasza gazeta. Oficjalnym organizatorem uroczystości (czyli osobą zgłaszającą zgromadzenie oraz czuwającą nad jego przebiegiem) jest bowiem… Miłosz Pałka, redaktor naczelny Kuriera Olkuskiego. 

Olkusz036 - Olkusz uczcił pamięć o Żołnierzach Wyklętych z ziemi olkuskiej
                            fot. Miłosz Pałka – oficjalny organizator uroczystości, członek zarządu okręgu krakowskiego Kukiz’15

     Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem III Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu, o godzinie 15:30 na starym cmentarzu na ul. Nullo miało miejsce zapalenie zniczy pod tablicą poświęconą żołnierzom 23. i 106. dywizji Armii Krajowej. O godzinie 16:00 Dowódca Uroczystości kpt. Marek Kopel wprowadził pod Pomnik Ofiar Komunizmu pododdział honorowy Wojska Polskiego, wystawiony przez 6. batalion logistyczny z 6. brygady powietrzno-desantowej z Krakowa, wraz z dowódcą kompanii porucznikiem Piotrem Bastą. Na miejscu zebrała się także olkuska drużyna 13. świętokrzyskiego korpusu polskich drużyn strzeleckich. Część oficjalna rozpoczęła się od powitania wszystkich, którzy mimo siarczystego mrozu przybyli oddać hołd bohaterom oraz od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. 

Olkusz039 - Olkusz uczcił pamięć o Żołnierzach Wyklętych z ziemi olkuskiej
fot. kpt. Piotr Basta odczytuje apel pamięci pod Krzyżem Katyńskim, podczas którego uczestnicy marszu trzymają tabliczki upamiętniające bohaterów

     Na zaproszenie na uroczystości odpowiedziało wielu znamienitych gości. Marsz patronatem honorowym objął prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, dr hab. Filip Musiał oraz posłanka Agnieszka Ścigaj. Dyrektor biura parlamentarzystki Kukiz’15 Szczepan Polak odczytał list posłanki z ziemi olkuskiej, która z powodu ważnych obowiązków sejmowych nie mogła stawić się na obchodach. Obecny był także działacz opozycyjny Solidarności i Solidarności Walczącej Walczącej Grzegorz Gorczyca czy prezes śląskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Janusz Kwapisz. W doniosłą atmosferę wprowadził wszystkich ksiądz Arkadiusz Kajdas z Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w OlkuszuModlimy się za nas tu obecnych, abyśmy nie tylko dziś dawali przykład patriotyzmu, ale kiedy tylko możemy dawali świadectwo miłości do Ojczyzny. Charakter uroczystości podkreślił również fakt, że przecież sam Maksymilian Kolbe zginął śmiercią męczeńską w Auschwitz, dobrowolnie wybierając śmierć głodową w zamian za uratowanie od śmierci skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

Olkusz014 - Olkusz uczcił pamięć o Żołnierzach Wyklętych z ziemi olkuskiej
             fot. Grzegorz Gorczyca – działacz Solidarności Walczącej, przewodniczący Wolnych i Solidarnych w Krakowie

     Po części oficjalnej zebrana społeczność ruszyła ulicami: Augustiańską, Rynek, Sławkowską, Budowlanych oraz Powstańców Śląskich na olkuski cmentarz. Przemarsz odbywał się w akompaniamencie pieśni patriotycznych. Prezes olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a zarazem współorganizator marszu, Konrad Kulig odczytywał także po drodze biogramy poległych w walkach na ziemi olkuskiej. Nad bezpieczeństwem pochodu aktywnie czuwali policjanci z Komendy Powiatowej w Olkuszu.

Olkusz026 - Olkusz uczcił pamięć o Żołnierzach Wyklętych z ziemi olkuskiej
fot. Trasa przemarszu przez wszystkie edycje Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu pozostaje niezmieniona

     Na cmentarzu miała miejsce druga część uroczystości. Żołnierze wykonali apel pamięci oraz salwę honorową, a uczestnicy obchodów złożyli pod Krzyżem Katyńskim na Kwaterze Wojskowej okolicznościowe wieńce, a także zapalili znicze. Nie zapomniano także o grobie żołnierzy Armii Krajowej. Po chwili wspólnej refleksji organizatorzy III Marszu Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu serdecznie podziękowali wszystkim za obecność oraz zaprosili do spotkania się ponownie za rok. Olkuskie uroczystości odbywają się bowiem zawsze 1 marca o godzinie 16:00, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2011 roku dzień ten został ustanowiony polskim świętem państwowym. Zgodnie za żołnierskim okrzykiem: Cześć i Chwała Bohaterom!

Olkusz052 - Olkusz uczcił pamięć o Żołnierzach Wyklętych z ziemi olkuskiej
                               fot. Na olkuskim cmentarzu oficjalnie zakończyły się obchody Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

zdjęcia: Piotr Kędzierski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *