Olkusz pamiętał o Święcie Konstytucji 3 Maja

Jak co roku, w Olkuszu odbyły się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W jej 227. rocznicę licznie zgromadzonym na olkuskim rynku mieszkańcom towarzyszyła iście letnia pogoda.

DSC 0167 - Olkusz pamiętał o Święcie Konstytucji 3 Maja

Obchody święta konstytucji rozpoczęły się o godzinie 10:00 Mszą świętą za Ojczyznę w Bazylice Kolegiackiej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Po jej zakończeniu, zebrana społeczność przemaszerowała na olkuski rynek, gdzie miejsce miała druga część uroczystości. Starosta Powiatu Olkuskiego Paweł Piasny rozpoczął ją przygotowanym przemówieniem: „Tak, jak Katechizm dla wierzących jest zbiorem praw i obowiązków, tak dla wszystkich nas Obywateli Rzeczypospolitej Konstytucja z kwietnia 1997 roku jest zbiorem praw i obowiązków, a dla rządzących czerwoną, nieprzekraczalną linią. Tylko i wyłącznie zgoda ponad podziałami, ponadpartyjna, ponad, jak to piszą publicyści, walką plemion, będzie odpowiednia na zmianę Konstytucji. Jeżeli ma być zmiana, to ta zmiana ma być naszą wspólną zmianą, wszystkich, zarówno tych, którzy sprzyjają tej władzy, jak i tych, którzy są do niej w opozycji. Konstytucja jest Biblią dla Obywatela, tak jak powiedziałem, nieprzekraczalną czerwoną linią dla rządzących. Życzę Państwu, abyśmy stali się w końcu jednym społeczeństwem, abyśmy stali się jednym narodem , byśmy zakończyli, jak właśnie to przywołałem, tę walkę plemion”.

DSC 0164 - Olkusz pamiętał o Święcie Konstytucji 3 Maja

Następnie delegacje władz samorządowych, posłów, ugrupowań politycznych oraz lokalnych stowarzyszeń i organizacji złożyły okolicznościowe wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Późniejszym popołudniem odbyły się występy orkiestr i chórów.

DSC 0069 1 - Olkusz pamiętał o Święcie Konstytucji 3 Maja

zdjęcia: Mateusz Łebek

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *