Olkusz pamiętał o rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

10 kwietnia przed tablicą olkuskich lotników przy Szkole Podstawowej Nr 9 w Olkuszu odbyły się obchody upamiętniające ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Dla Olkuszan była to szczególna okazja do złożenia swojego hołdu ofiarom lotu z 10 kwietnia 2010 r., w tym, pełniącemu funkcję dowódcy załogi, majorowi Arkadiuszowi Protasiukowi.

katastrofa smolensk 31 - Olkusz pamiętał o rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

Pod Smoleńskiem rozbił się samolot, na pokładzie którego znajdował prezydent RP Lech Kaczyński oraz elita polityczna i społeczna naszego kraju. Wstrząs, łzy niedowierzania, rozpaczy i zwątpienia towarzyszyły Polakom jeszcze na długo po tym wydarzeniu. Później pojawiły się podziały społeczne. Żywię gorącą nadzieję, że już niedługo wspomnienie tragicznie zmarłych pasażerów, będzie nas łączyłobez względu na światopogląd, przynależność polityczną, czy piastowane stanowiska. Pamiętajmy o nich dziś, wspominajmy również ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r. – mówił burmistrz Roman Piaśnik.

katastrofa smolensk 23 - Olkusz pamiętał o rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 9 Janusz Cieślik przedstawił zebranym sylwetkę majora Arkadiusza Protasiuka, czyli dowódcy załogi samolotu TU-154M. Urodził się on w Siedlcach, jednak już jako dziecko z rodziną przeprowadził się najpierw do Ząbkowic, a następnie do Olkusza, w którym mieszkał na Osiedlu Słowiki (tylko dwie ulice od szkoły, w której dziś oddano hołd również jego pamięci). Arkadiusz Protasiuk następnie ukończył z wyróżnieniem Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, po czym pełnił służbę w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego. Od 2008 r. był dowódcą załogi samolotu TU-154M.

katastrofa smolensk 8 - Olkusz pamiętał o rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

Dnia 10 kwietnia 2010 r. był pilotem tragicznego lotu, który zakończył się katastrofą lotniczą oraz śmiercią łącznie 96 osób, w tym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałków Sejmu i Senatu, pracowników Kancelarii Prezydenta, szefów instytucji państwowych, duchownych, przedstawicieli ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, osób towarzyszących oraz załogi samolotu.

katastrofa smolensk 50 - Olkusz pamiętał o rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

Zgromadzeni na uroczystości swoją pamięć i szacunek do zmarłych w katastrofie Smoleńskiej okazali minutą ciszy oraz złożeniem kwiatów oraz zniczy pod tablicą upamiętniającą lotników.

katastrofa smolensk 41 - Olkusz pamiętał o rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Olkusz pamiętał o rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

  • Kwiecień 11, 2018 at 9:06 pm
    Permalink

    Widać patriotyzm w polskiej młodzieży.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *