Olkusz pamiętał o rocznicy Katastrofy Smoleńskiej
10 kwietnia przed tablicą olkuskich lotników przy Szkole Podstawowej Nr 9 w Olkuszu odbyły się obchody upamiętniające ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Dla Olkuszan była to szczególna okazja do złożenia swojego hołdu ofiarom lotu z 10 kwietnia 2010 r., w tym, pełniącemu funkcję dowódcy załogi, majorowi Arkadiuszowi Protasiukowi.
Pod Smoleńskiem rozbił się samolot, na pokładzie którego znajdował prezydent RP Lech Kaczyński oraz elita polityczna i społeczna naszego kraju. Wstrząs, łzy niedowierzania, rozpaczy i zwątpienia towarzyszyły Polakom jeszcze na długo po tym wydarzeniu. Później pojawiły się podziały społeczne. Żywię gorącą nadzieję, że już niedługo wspomnienie tragicznie zmarłych pasażerów, będzie nas łączyło, bez względu na światopogląd, przynależność polityczną, czy piastowane stanowiska. Pamiętajmy o nich dziś, wspominajmy również ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r. – mówił burmistrz Roman Piaśnik.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 9 Janusz Cieślik przedstawił zebranym sylwetkę majora Arkadiusza Protasiuka, czyli dowódcy załogi samolotu TU-154M. Urodził się on w Siedlcach, jednak już jako dziecko z rodziną przeprowadził się najpierw do Ząbkowic, a następnie do Olkusza, w którym mieszkał na Osiedlu Słowiki (tylko dwie ulice od szkoły, w której dziś oddano hołd również jego pamięci). Arkadiusz Protasiuk następnie ukończył z wyróżnieniem Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, po czym pełnił służbę w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego. Od 2008 r. był dowódcą załogi samolotu TU-154M.
Dnia 10 kwietnia 2010 r. był pilotem tragicznego lotu, który zakończył się katastrofą lotniczą oraz śmiercią łącznie 96 osób, w tym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałków Sejmu i Senatu, pracowników Kancelarii Prezydenta, szefów instytucji państwowych, duchownych, przedstawicieli ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, osób towarzyszących oraz załogi samolotu.
Zgromadzeni na uroczystości swoją pamięć i szacunek do zmarłych w katastrofie Smoleńskiej okazali minutą ciszy oraz złożeniem kwiatów oraz zniczy pod tablicą upamiętniającą lotników.
Widać patriotyzm w polskiej młodzieży.