Olkusz pamiętał o Krwawej Środzie

Dziś, 31 lipca, jak co roku w Olkuszu odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem tragicznych wydarzeń Krwawej Środy.

IMG 20180731 121002 1 - Olkusz pamiętał o Krwawej Środzie

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00 na olkuskim Rynku od przypomnienia wszystkim historii Krwawej Środy. W nocy z 15 na 16 lipca 1940 roku nieznany włamywacz zamordował niemieckiego żandarma, mieszkającego wówczas w Olkuszu. Mimo iż nie było wątpliwości, że nie było to morderstwo polityczne, Niemcy wykorzystali to wydarzenie do zemsty na Olkuszanach. 16 lipca rozstrzelano 20 osób na dzisiejszej ul. 20 Straconych, a 31 lipca tego roku Niemcy wywlekli z domów wszystkich mężczyzn w wieku od 15 do 55 lat i sprowadzili na Rynek. Okupanci kazali Olkuszanom leżeć przez kilka godzin na bruku, w ogromnym upale, twarzami do ziemi. Mężczyzn bito, kopano i wyszydzano. Każdego, kto zdecydował się na ucieczkę czekała śmierć. W Szkole Podstawowej nr 2 rozpalono ognisko, przez które kazano skakać Żydom, podczas nieustannego okładania batem. Były też ofiary śmiertelne: na placu obok ówczesnego Klasztoru Augustianów powieszono kolejną grupę Żydów. Dziesięć dni później z wyczerpania zmarł, męczony tamtego dnia, ksiądz kanonik Piotr Mączka. 20 ciężko pobitych Olkuszan wywieziono do więzienia w Sosnowcu. Nie minęło pół roku, a wszyscy zaczęli wspominać ten dzień, jako Krwawą Środę.

do art kwiaty - Olkusz pamiętał o Krwawej Środzie

Po chwili zadumy władze miasta, kombatanci oraz przedstawiciele organizacji politycznych oraz stowarzyszeń historycznych złożyli pamiątkowe wieńce na płycie upamiętniającej ofiary tych tragicznych wydarzeń z historii Srebrnego Miasta. Zainteresowanych tematem Krwawej Środy serdecznie zachęcamy do obejrzenia wywiadu z Olkuszaninem Ryszardem Kowalem, naocznym świadkiem tych wydarzeń, który mieliśmy zaszczyt przeprowadzić przed rokiem. Przypominamy również, że po naszej zeszłorocznej interwencji władze miasta podjęły stosowne kroki w sprawie sprostowania błędów w amerykańskiej encyklopedii, opracowanej przez Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, zatytułowanej “Encyklopedia Obozów i Gett: 1933-1945” (The United States Holocaust Memorial Museum Encyclopedia of Camps and Ghettos: 1933-1945), która została wydana przez wydawnictwo Uniwersytetu Indiana w USA w 2009 i 2012 roku.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Olkusz pamiętał o Krwawej Środzie

 • Grudzień 4, 2018 at 7:45 pm
  Permalink

  „Były też ofiary śmiertelne: na placu obok ówczesnego Klasztoru Augustianów powieszono kolejną grupę Żydów.”
  Niestety to powtórzenie nieprawdy z linkowanego artykułu o sprostowaniu w amerykańskiej encyklopedii, choć szczęśliwie zniknęła treść o rzekomo powieszonych także tam Polakach nie będących Żydami.
  Nadal jednak powtarzane są dwie inne nieprawdy:
  1. „ówczesny” klasztor Augustianów rozebrano ponad sto lat wcześniej, a
  2. na placu poaugustiańskim powieszono trzech olkuskich Żydów (Glajtmana, Macnera i Pinkusa) przeszło 19 miesięcy po „krwawej środzie”.
  Pozdrawiam,
  Krzysztof Kocjan

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *