Olkusz liderem w pozyskiwaniu środków unijnych w naszym powiecie

2019-02-24 /38
Olkusz liderem w pozyskiwaniu środków unijnych w naszym powiecie
źródło: fot. pixabay.com

W latach 2014-2020 do Olkusza na inwestycje trafi i już trafiło 167,5 miliona złotych ze środków Unii Europejskiej. „Srebrne Miasto” plasuje się tym samym na bardzo dobrej, 162. pozycji na aż 2 478 jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce.

Przypominamy także, że w zeszłym roku Gmina Olkusz otrzymała najwyższe w swojej historii pieniądze. Już wkrótce w Olkuszu zostanie bowiem wykonanych 18 zadań, które znacznie poprawią estetykę miasta i funkcjonalność wielu miejsc publicznych. Wartość wszystkich projektów, które otrzymały wsparcie, to dokładnie 26 154 849,95 złotych, z czego aż 17 528 866,69 zł stanowią środki unijne, co jest najwyższą w historii miasta kwotą uzyskaną w jednym naborze konkursowym. Dzięki temu swoje oblicze zmienią m.in. cały kompleks „Czarna Góra”, „Dolinka” na Osiedlu Młodych, Miejski Ośrodek Kultury wraz z przylegającym do niego terenem, otoczenie stawu przy ulicy Nullo, Stary Cmentarz w Olkuszu, czy plac targowy przy ul. Osieckiej.

Każde z tych zadań jest niezwykle mieszkańcom potrzebne, co wykazały również przeprowadzone konsultacje. Ich realizacja daje nam nowe możliwości zarówno pod kątem oferty czasu wolnego, jak również poprawy warunków pracy i nauki wielu mieszkańców. Jest to dla miasta ogromna szansa, ale też duże wyzwanie finansowe i organizacyjne. Nie boimy się wyzwań, dlatego też podjęliśmy się przygotowania tak wielu projektów w jednym czasie – komentował wówczas Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Nie każdy wydaje się jednak podzielać ten entuzjazm: „Nasz gospodarz miasta przecież jest Osobowością Roku… Na pewno w kategorii niepozyskiwania środków zewnętrznych. W tym rankingu bije wszystkich na głowę” – pisał na swoim Facebooku Były kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, a obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu Łukasz Kmita. Szczególnie w czasie kampanii wyborczej Przewodniczący olkuskich struktur Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie powtarzał, że Gmina Olkusz wypada na tym polu bardzo słabo, co czas zmienić.

Bardzo dobrym wynikiem w rankingu dotyczącym perspektywy unijnej na lata 2014-2020, opracowanym przez Główny Urząd Statystyczny, może pochwalić się także Bukowno, do którego trafi i już trafiło 136,9 miliona zł, co daje mu 203. miejsce w naszym kraju. Nieco gorzej wypada w tym zestawieniu Wolbrom (98,9 miliona zł, 304 miejsce) i Klucze (75,4 miliona zł, 408 miejsce). Dobrym wynikiem w pozyskiwaniu środków europejskich nie może niestety pochwalić się znajdujący się na 1 039 miejscu Trzyciąż, który pozyskał jedynie 24,6 miliona złotych. Najsłabiej w naszym powiecie wypadł natomiast Bolesław, który dzięki zaledwie 12,8 miliona złotych zajął odległe, 1 421 miejsce.

Warto podkreślić, że według Polskiej Agencji Prasowej w latach 2014-2020 Polska zainwestuje i już zainwestowała w ramach środków z polityki spójności aż 82,5 miliarda euro, co daje naszemu krajowi miano największego beneficjenta spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Z raportu Komisji Europejskiej wynika ponadto, że środki unijne w latach 2015-2017 stanowiły ok. 61% inwestycji publicznych w całym kraju.

Ewa Grzebyk

Ewa Grzebyk