Olkusz liderem w pozyskiwaniu środków unijnych w naszym powiecie

W latach 2014-2020 do Olkusza na inwestycje trafi i już trafiło 167,5 miliona złotych ze środków Unii Europejskiej. „Srebrne Miasto” plasuje się tym samym na bardzo dobrej, 162. pozycji na aż 2 478 jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce.

Przypominamy także, że w zeszłym roku Gmina Olkusz otrzymała najwyższe w swojej historii pieniądze. Już wkrótce w Olkuszu zostanie bowiem wykonanych 18 zadań, które znacznie poprawią estetykę miasta i funkcjonalność wielu miejsc publicznych. Wartość wszystkich projektów, które otrzymały wsparcie, to dokładnie 26 154 849,95 złotych, z czego aż 17 528 866,69 zł stanowią środki unijne, co jest najwyższą w historii miasta kwotą uzyskaną w jednym naborze konkursowym. Dzięki temu swoje oblicze zmienią m.in. cały kompleks „Czarna Góra”, „Dolinka” na Osiedlu Młodych, Miejski Ośrodek Kultury wraz z przylegającym do niego terenem, otoczenie stawu przy ulicy Nullo, Stary Cmentarz w Olkuszu, czy plac targowy przy ul. Osieckiej.

Każde z tych zadań jest niezwykle mieszkańcom potrzebne, co wykazały również przeprowadzone konsultacje. Ich realizacja daje nam nowe możliwości zarówno pod kątem oferty czasu wolnego, jak również poprawy warunków pracy i nauki wielu mieszkańców. Jest to dla miasta ogromna szansa, ale też duże wyzwanie finansowe i organizacyjne. Nie boimy się wyzwań, dlatego też podjęliśmy się przygotowania tak wielu projektów w jednym czasie – komentował wówczas Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Nie każdy wydaje się jednak podzielać ten entuzjazm: „Nasz gospodarz miasta przecież jest Osobowością Roku… Na pewno w kategorii niepozyskiwania środków zewnętrznych. W tym rankingu bije wszystkich na głowę” – pisał na swoim Facebooku Były kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, a obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu Łukasz Kmita. Szczególnie w czasie kampanii wyborczej Przewodniczący olkuskich struktur Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie powtarzał, że Gmina Olkusz wypada na tym polu bardzo słabo, co czas zmienić.

Bardzo dobrym wynikiem w rankingu dotyczącym perspektywy unijnej na lata 2014-2020, opracowanym przez Główny Urząd Statystyczny, może pochwalić się także Bukowno, do którego trafi i już trafiło 136,9 miliona zł, co daje mu 203. miejsce w naszym kraju. Nieco gorzej wypada w tym zestawieniu Wolbrom (98,9 miliona zł, 304 miejsce) i Klucze (75,4 miliona zł, 408 miejsce). Dobrym wynikiem w pozyskiwaniu środków europejskich nie może niestety pochwalić się znajdujący się na 1 039 miejscu Trzyciąż, który pozyskał jedynie 24,6 miliona złotych. Najsłabiej w naszym powiecie wypadł natomiast Bolesław, który dzięki zaledwie 12,8 miliona złotych zajął odległe, 1 421 miejsce.

Warto podkreślić, że według Polskiej Agencji Prasowej w latach 2014-2020 Polska zainwestuje i już zainwestowała w ramach środków z polityki spójności aż 82,5 miliarda euro, co daje naszemu krajowi miano największego beneficjenta spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Z raportu Komisji Europejskiej wynika ponadto, że środki unijne w latach 2015-2017 stanowiły ok. 61% inwestycji publicznych w całym kraju.

zdjęcie główne (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *