Olkusz laureatem ogólnopolskiego konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”!

Projekt „Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918-2018”, przygotowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, znalazł się w gronie laureatów plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 3 czerwca w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

2216 1000 - Olkusz laureatem ogólnopolskiego konkursu "Wydarzenie Historyczne Roku 2018"!

Co prawda nie organizujemy uroczystości z myślą o ewentualnych nagrodach, jednak to wyróżnienie jest dla nas szczególnie cenne, ponieważ do konkursu zgłoszono blisko 200 inicjatyw z całego kraju i z zagranicy. W tej dużej konkurencji nasz cykl wydarzeń upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości został doceniony i zakwalifikowany do najlepszej piątki, co jest formą uznania dla naszej pracy. Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy tak mocno zaangażowali się w krzewienie świadomości historycznej w „Srebrnym Mieście” – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

odbior whr - Olkusz laureatem ogólnopolskiego konkursu "Wydarzenie Historyczne Roku 2018"!

Najlepsze projekty zakwalifikowane zostały do trzech kategorii: „Wystawa”, „Edukacja i multimedia” oraz „Wydarzenie”. To właśnie w tej ostatniej Olkusz konkurował z najwyżej ocenionymi przez jury inicjatywami i zajął bardzo wysokie, drugie miejsce. Nasz projekt ustąpił jedynie, już w głosowaniu internautów, Festiwalowi Dziedzictwa Kresów przygotowanemu przez Gminę Lubaczów. Spośród blisko 200 projektów zgłoszonych do konkursu laureatów wybierało jury w składzie: Gabriela Sierocińska-Dec (Muzeum Historii Polski), Alicja Knast (Muzeum Śląskie), Piotr Legutko (TVP Historia), dr Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa), dr Marek Mutor (Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), prof. Andrzej Szczerski (Uniwersytet Jagielloński) oraz Wojciech Duch (historia.org.pl). Internauci głosowali z kolei na swoich faworytów w ostatnim etapie konkursu.

2222 1000 - Olkusz laureatem ogólnopolskiego konkursu "Wydarzenie Historyczne Roku 2018"!

Olkuski projekt „Przystanek Niepodległość Olkusz 1918 – 2018” realizowany był w ubiegłym roku. Wiosną na ulicach naszego miasta pojawiły się autobusy komunikacji miejskiej z naklejkami prezentującymi Olkuszan zasłużonych dla odzyskania niepodległości, a ich sylwetki były także drukowane na biletach komunikacji miejskiej. Równocześnie na stronie internetowej olkuskiego magistratu powstała specjalna zakładka, gdzie zostały zamieszczone biogramy zasłużonych, wraz z archiwalnymi fotografiami. Druga część zadania była realizowana w ramach projektu, na który Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu pozyskał dotację w ramach konkursu „Na 100 niepodległa”.

autobus niepodleglosc - Olkusz laureatem ogólnopolskiego konkursu "Wydarzenie Historyczne Roku 2018"!
Dzięki temu w olkuskich szkołach odbywały się warsztaty „Niepodległość to ty” dla uczniów klas I – III, a uczniowie klas starszych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas gry miejskiej „Niepodległość wśród nas”. Zorganizowany został także internetowy konkurs pod nazwą „100 flag na 100-lecie niepodległości” oraz na autobusową wycieczkę „Śladami niepodległości na ziemi olkuskiej: Olkusz, Bydlin, Bolesław”. Poza tym opracowano i wydano drukiem książkę i ulotkę „Olkuszanie dla niepodległości” oraz grę planszową przypominającą miejsca i osoby związane z odzyskaniem niepodległości w Olkuszu.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *