Olkusz. Aresztowano dwójkę oszustów wyłudzających pieniądze „na policjanta”

Olkuscy policjanci zatrzymali 19-letnią kobietę i 40-letniego mężczyznę podejrzanych o udział w oszustwach metodą „na policjanta”. Decyzją Sądu Rejonowego w Olkuszu zostali oni ponadto aresztowani na okres 3 miesięcy. Ujęcie przestępców nie byłoby możliwe gdyby nie wzorowa postawa 66-letniego mieszkańca Olkusza.

Schemat działania oszustów w metodzie „na policjanta” jest zazwyczaj taki sam, a w proceder zaangażowanych jest kilka osób: pierwszy oszust dzwoni do przypadkowych osób, które wybiera często z książki telefonicznej, informuje ich o policyjnej akcji i namawia do przekazania pieniędzy, a te odbiera od właściciela drugi oszust. Podobnie było 29 stycznia, kiedy to do kilku mieszkańców powiatu olkuskiego zadzwoniła kobieta, która podawała się za policjantkę Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Oszustka informowała, że potrzebuje pomocy podczas policyjnej akcji, której celem jest zatrzymanie przestępców okradających lokaty i konta bankowe.

Kobieta w sumie atakowała w ten sposób kilka razy, dzwoniąc m.in. do 66-latka ze „Srebrnego Miasta”, który od razu zorientował się, że ma do czynienia z oszustką. Mężczyzna, wiedząc jak wygląda metoda działania przestępców, szybko skontaktował się z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu i powiadomił ich o zdarzeniu. To dzięki jego zaangażowaniu oraz rozwadze, jaką się wykazał, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego olkuskiej komendy zatrzymali 19-letnią kobietę, która jeszcze tego samego dnia miała odebrać pieniądze od pokrzywdzonego.

Zgromadzony przez mundurowych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanej zarzutu usiłowania oszustwa. 31 stycznia Sąd Rejonowy w Olkuszu zastosował ponadto wobec 19-latki z województwa dolnośląskiego środek zapobiegawczy w postaci aresztu na okres 3 miesięcy. Dalsze działania policjantów pozwoliły również na zatrzymanie kolejnej osoby, która zamieszana była w ten proceder, czyli 40-letniego mieszkańca Wrocławia. 19 lutego mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu, gdzie przedstawiono mu zarzut usiłowania oszustwa, a następnie także zastosowano wobec niego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Szczęśliwe zakończenie tej historii wskazuje na to, że coraz więcej osób wie jak działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą. Należy jednak pamiętać, że przestępcy cały czas modyfikują swoje metody, działając szybko i wykorzystując wszystkie możliwe preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. Opowiadane przez nich historie to najczęściej wytwór ich wyobraźni, niemający żadnego pokrycia z rzeczywistością. Dlatego też postawa 66-letniego mieszkańca Olkusza, który przyczynił się do zatrzymania oszustki, bez wątpienia zasługuje na pochwałę i wyrazy wielkiego uznania.

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *