Olkuskie szkoły rozpoczęły rok szkolny dobrze przygotowane

Wielu rozpoczynających w poniedziałek rok szkolny uczniów miało okazję podziwiać odnowione sale i nowe wyposażenie swoich placówek. Rodzice dzieci z Braciejówki świętowali ponadto utworzenie dodatkowego oddziału przedszkolnego.

Przedszkole

Rozpoczęty rok szkolny jest dobrym momentem na to, by spojrzeć na edukację najmłodszych Olkuszan z szerszej perspektywy. W ciągu ostatnich dwóch latach wydatki Gminy Olkusz na oświatę wzrosły o blisko 10 mln złotych (z 61,6 mln zł do planowanych na ten rok 71,5 mln zł). Z pewnością dobra informacją jest fakt, że w szkołach wzrosła liczba oddziałów oraz zatrudnienie nauczycieli specjalistów. Wydłużony został także czas pracy przedszkoli oraz świetlic szkolnych, a ponadto utworzono nowe oddziały w przedszkolach. Znacznie wzrosła też liczba zajęć dodatkowych, które wykraczają poza podstawę programową. W szkołach i przedszkolach przez minione wakacje przeprowadzono również niezbędne remonty i modernizacje, polegające na naprawach dachów, wymianie okien, remontach sal czy doposażeniu placów zabaw. Uczniowie Zedermana cieszą się dodatkowo z nowego boiska przy szkole, o czym pisaliśmy przed miesiącem.

Boisko Zederman

Doszliśmy do etapu, w którym nasza szkolna młodzież naprawdę może angażować się w szereg różnych projektów. Dodatkowo nasze szkoły są naprawdę dobrze wyposażone. Można powiedzieć, że wkroczyliśmy już w XXI wiek. Tylko w ubiegłym roku na same remonty szkół i przedszkoli Gmina Olkusz przeznaczyła ok. 1,5 mln zł. W tym roku suma ta będzie jeszcze większa – komentuje Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Olkuszu Paulina Polak.

Wszystkie dodatkowe zajęcia ustalane są w dialogu z dyrekcjami oraz rodzicami. To właśnie ta współpraca pozwoliła na wydłużenie czasu pracy świetlic czy organizację dodatkowych godzin dla psychologów i pedagogów. W czasie wakacji i ferii zimowych szkoły prowadzą zajęcia opiekuńcze z możliwością korzystania z przyszkolnych obiektów sportowych. Z bardzo dobrymi efektami realizowana jest też współpraca międzynarodowa szkół.

Przedszkole

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *