Olkuskie „Rockowisko” 2019 za nami!

W Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się coroczny przegląd kapel rockowych pod nazwą „Rockowisko” 2019. Podczas wydarzenia zaprezentowały się zarówno zespoły znane z poprzednich przeglądów, jak i zupełnie nowe.

DSCF8550 - Olkuskie "Rockowisko" 2019 za nami!

Jako pierwszy wystąpił tarnowski „Mercurius”, grający od 5 lat w klimacie rocka alternatywnego. Unikalne brzmienie zespołu wynika z oryginalnego łączenia melodyjności z agresywnymi riffami. Po nich sceną zawładnął olkuski „Acjaton”, znany pod dawniej jako „Wotum”. Muzyka zespołu to mieszanka hard rocka, rocka, metalu i gitarowych ballad, a wszystko to w oprawie kobiecego wokalu i ciekawych tekstów. Liderem zespołu od początku jest Marcin Andrzej Szostak, który jest kompozytorem muzyki i autorem większości tekstów. „Acjaton” ma na swoim koncie m.in. koncerty w klubach muzycznych, barach, na Dniach Olkusza i Wolbromia, finałach WOŚP czy na Festiwalu klubu New York w Łodzi. Olkuski zespół uczestniczy Równie w festiwalach i konkursach, a ich utwory studyjne są emitowane w różnych radiach w Polsce.

DSCF8637 - Olkuskie "Rockowisko" 2019 za nami!

Następnie przyszedł czas na „Little Raph” ze Sławkowa, który wkroczył na scenę w iście rockowej oprawie. Zespół nie chce wzorować się na nikim, szukając własnych brzmień oddających emocje towarzyszące życiu. Jego członkowie chcą być prawdziwi, a muzyka to ich sposób na bycie z ludźmi poprzez szukanie relacji, a nie izolacji. Później zaprezentował się powstały w 2011 roku „ScarCrash” z Krakowa, który po dwuletniej przerwie pojawił się na olkuskiej scenie po zmianach personalnych, z nowym brzmieniem, celami oraz utworami. Kolejnym zespołem był „QuervaMaches”, który w 2017 roku założyło dwóch podopiecznych olkuskiego MOK-u Kuba Świerczek i Szymon Czopek. Po długim czasie poszukiwań i prób udało im się skompletować odpowiedni skład, a ich muzyka jest wypadkową wielu inspiracji. Głównym motywem jest funk rock, choć można w niej odnaleźć również elementy blues rocka, jazzu, punku i rocka psychodelicznego.

DSCF8620 - Olkuskie "Rockowisko" 2019 za nami!

Płocka „Vataha” to grupa przyjaciół grających od 4 lat melodyjnego rocka, w którym dominują emocje. Są oni laureatami Festiwalu LIPA, Rockowania Wieluń, Konfrontacji Kętrzyn, Riff Master Rypin, Open Music oraz Jurajskich Debiutów Olsztyn 2018. Koncertowali m.in. z Farben Lehre, The Analogs, Jary, Oddziałem Zamkniętym, Dżemem, Ryszardem Wolbachem czy Wandą i Bandą. W 2017 nagrali teledysk do utworu Mów do mnie, promujący ich debiutancki album „Zmysły”. W 2018 roku ukazał się z kolei ich singiel zatytułowany „Dokąd”, zapowiadający kolejny studyjny album zespołu oraz kolejny teledysk do kompozycji „Krzesła”. Warto wspomnieć, że utwór ten gościł przez 11 tygodni na 1 miejscu ALTERlisty w Radiu Victoria. Po „Vatasze” przyszedł czas na sławkowski „Styxx” grający od 6 lat i prezentujący brzmienia heavy metalu lat 90’. Zespół ten zagrał już wiele koncertów w całej Polsce u boku m.in. KSU, CETI, Cochise, Chłopów z Placu Broni i wielu innych. Obecnie promują nadchodzący album „Wilczy Głód”, nagrany z udziałem tragicznie zmarłego perkusisty Pawła Niedziółki.

DSCF8640 - Olkuskie "Rockowisko" 2019 za nami!

Olkuskie „Rockowisko” 2019 zakończył zespół Past Reflection z Frankfurtu, których muzyce najbliżej jest do NuMetalu. Grają oni mniejsze i większe koncerty, a w ubiegłym roku m.in. wygrali Schwalbacher Rockwettbewerb, zagrali w Museumsuferfest Frankfurt w 2018, na Musikmesse 2018, Rock Gegen Rechts Festival 2018 oraz w kilku klubach we Frankfurcie i okolicach. Grają własne utwory, a ich teksty, napisane w języku angielskim, dotyczą depresji i agresji, a także zagadnień społeczno-krytycznych, takich jak religia i wolna wola. Cechuje ich niewiarygodna dynamika, gdyż niemal fruwają nad sceną. Niestety podczas ich występu dymu na scenie było tyle, że zdjęcia nie udałoby się zrobić nawet przy pomocy psa-przewodnika. To właśnie oni wygrali tegoroczny olkuski przegląd kapel rockowych, stając się pierwszymi w historii zwycięzcami z Niemiec. Muzycy otrzymali z czek na 2 000 zł.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *