Olkuskie „Rockowisko” 2019 za nami!

W Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się coroczny przegląd kapel rockowych pod nazwą „Rockowisko” 2019. Podczas wydarzenia zaprezentowały się zarówno zespoły znane z poprzednich przeglądów, jak i zupełnie nowe.

DSCF8550 - Olkuskie "Rockowisko" 2019 za nami!

Jako pierwszy wystąpił tarnowski „Mercurius”, grający od 5 lat w klimacie rocka alternatywnego. Unikalne brzmienie zespołu wynika z oryginalnego łączenia melodyjności z agresywnymi riffami. Po nich sceną zawładnął olkuski „Acjaton”, znany pod dawniej jako „Wotum”. Muzyka zespołu to mieszanka hard rocka, rocka, metalu i gitarowych ballad, a wszystko to w oprawie kobiecego wokalu i ciekawych tekstów. Liderem zespołu od początku jest Marcin Andrzej Szostak, który jest kompozytorem muzyki i autorem większości tekstów. „Acjaton” ma na swoim koncie m.in. koncerty w klubach muzycznych, barach, na Dniach Olkusza i Wolbromia, finałach WOŚP czy na Festiwalu klubu New York w Łodzi. Olkuski zespół uczestniczy Równie w festiwalach i konkursach, a ich utwory studyjne są emitowane w różnych radiach w Polsce.

DSCF8637 - Olkuskie "Rockowisko" 2019 za nami!

Następnie przyszedł czas na „Little Raph” ze Sławkowa, który wkroczył na scenę w iście rockowej oprawie. Zespół nie chce wzorować się na nikim, szukając własnych brzmień oddających emocje towarzyszące życiu. Jego członkowie chcą być prawdziwi, a muzyka to ich sposób na bycie z ludźmi poprzez szukanie relacji, a nie izolacji. Później zaprezentował się powstały w 2011 roku „ScarCrash” z Krakowa, który po dwuletniej przerwie pojawił się na olkuskiej scenie po zmianach personalnych, z nowym brzmieniem, celami oraz utworami. Kolejnym zespołem był „QuervaMaches”, który w 2017 roku założyło dwóch podopiecznych olkuskiego MOK-u Kuba Świerczek i Szymon Czopek. Po długim czasie poszukiwań i prób udało im się skompletować odpowiedni skład, a ich muzyka jest wypadkową wielu inspiracji. Głównym motywem jest funk rock, choć można w niej odnaleźć również elementy blues rocka, jazzu, punku i rocka psychodelicznego.

DSCF8620 - Olkuskie "Rockowisko" 2019 za nami!

Płocka „Vataha” to grupa przyjaciół grających od 4 lat melodyjnego rocka, w którym dominują emocje. Są oni laureatami Festiwalu LIPA, Rockowania Wieluń, Konfrontacji Kętrzyn, Riff Master Rypin, Open Music oraz Jurajskich Debiutów Olsztyn 2018. Koncertowali m.in. z Farben Lehre, The Analogs, Jary, Oddziałem Zamkniętym, Dżemem, Ryszardem Wolbachem czy Wandą i Bandą. W 2017 nagrali teledysk do utworu Mów do mnie, promujący ich debiutancki album „Zmysły”. W 2018 roku ukazał się z kolei ich singiel zatytułowany „Dokąd”, zapowiadający kolejny studyjny album zespołu oraz kolejny teledysk do kompozycji „Krzesła”. Warto wspomnieć, że utwór ten gościł przez 11 tygodni na 1 miejscu ALTERlisty w Radiu Victoria. Po „Vatasze” przyszedł czas na sławkowski „Styxx” grający od 6 lat i prezentujący brzmienia heavy metalu lat 90’. Zespół ten zagrał już wiele koncertów w całej Polsce u boku m.in. KSU, CETI, Cochise, Chłopów z Placu Broni i wielu innych. Obecnie promują nadchodzący album „Wilczy Głód”, nagrany z udziałem tragicznie zmarłego perkusisty Pawła Niedziółki.

DSCF8640 - Olkuskie "Rockowisko" 2019 za nami!

Olkuskie „Rockowisko” 2019 zakończył zespół Past Reflection z Frankfurtu, których muzyce najbliżej jest do NuMetalu. Grają oni mniejsze i większe koncerty, a w ubiegłym roku m.in. wygrali Schwalbacher Rockwettbewerb, zagrali w Museumsuferfest Frankfurt w 2018, na Musikmesse 2018, Rock Gegen Rechts Festival 2018 oraz w kilku klubach we Frankfurcie i okolicach. Grają własne utwory, a ich teksty, napisane w języku angielskim, dotyczą depresji i agresji, a także zagadnień społeczno-krytycznych, takich jak religia i wolna wola. Cechuje ich niewiarygodna dynamika, gdyż niemal fruwają nad sceną. Niestety podczas ich występu dymu na scenie było tyle, że zdjęcia nie udałoby się zrobić nawet przy pomocy psa-przewodnika. To właśnie oni wygrali tegoroczny olkuski przegląd kapel rockowych, stając się pierwszymi w historii zwycięzcami z Niemiec. Muzycy otrzymali z czek na 2 000 zł.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *