Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego

Dziś w całej Polsce, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, obchodzone było Święto Wojska Polskiego. Nie inaczej było także w Olkuszu.

4166 - Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego
fot. Grzegorz Przetakiewicz

W bitwie stoczonej w dniach 13–25 sierpnia 1920 Polacy zatrzymali Armię Czerwoną na przedpolach Warszawy, ratując Europę przed ekspansją bolszewicką. Zwycięstwo naszej armii zostało uznane za 18. najbardziej przełomową bitwę w dziejach ludzkości. Wielkie zwycięstwa, takie jak to, z pewnością należy upamiętniać, a walczącym oddać należyty hołd. Nie inaczej było w Olkuszu, gdzie tradycyjnie władze samorządowe, lokalni działacze ugrupowań politycznych oraz przedstawiciele szkół i wszelkich organizacji patriotycznych i historycznych złożyli na rynku wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

4340 - Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego
fot. Grzegorz Przetakiewicz

Uroczyści rozpoczęły się o godzinie 10:00 w Bazylice kolegiackiej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, gdzie odprawiono specjalną Mszę świętą w akompaniamencie orkiestry. Dla Katolików dzisiejszy dzień jest również świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dotyczącym wzięcia do nieba z ciałem i duszą Maryi, po zakończeniu jej ziemskiego życia. Po Mszy św. zgromadzona społeczność zebrała się na rynku, gdzie po okolicznościowych przemowach nastąpiło złożenie pamiątkowych wieńców.

DSC 0235 - Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego
fot. Roman Głowacki

Wojsko Polskie obchodzi 15 sierpnia swoje święto od 26 lat, upamiętniając tym samym „Cud nad Wisłą”, mający miejsce 98 lat temu. W Polsce i innych krajach europejskich tego dnia czci się również Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej rośli.

DSC 0233 - Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *