Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego

Dziś w całej Polsce, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, obchodzone było Święto Wojska Polskiego. Nie inaczej było także w Olkuszu.

4166 - Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego
fot. Grzegorz Przetakiewicz

W bitwie stoczonej w dniach 13–25 sierpnia 1920 Polacy zatrzymali Armię Czerwoną na przedpolach Warszawy, ratując Europę przed ekspansją bolszewicką. Zwycięstwo naszej armii zostało uznane za 18. najbardziej przełomową bitwę w dziejach ludzkości. Wielkie zwycięstwa, takie jak to, z pewnością należy upamiętniać, a walczącym oddać należyty hołd. Nie inaczej było w Olkuszu, gdzie tradycyjnie władze samorządowe, lokalni działacze ugrupowań politycznych oraz przedstawiciele szkół i wszelkich organizacji patriotycznych i historycznych złożyli na rynku wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

4340 - Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego
fot. Grzegorz Przetakiewicz

Uroczyści rozpoczęły się o godzinie 10:00 w Bazylice kolegiackiej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, gdzie odprawiono specjalną Mszę świętą w akompaniamencie orkiestry. Dla Katolików dzisiejszy dzień jest również świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dotyczącym wzięcia do nieba z ciałem i duszą Maryi, po zakończeniu jej ziemskiego życia. Po Mszy św. zgromadzona społeczność zebrała się na rynku, gdzie po okolicznościowych przemowach nastąpiło złożenie pamiątkowych wieńców.

DSC 0235 - Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego
fot. Roman Głowacki

Wojsko Polskie obchodzi 15 sierpnia swoje święto od 26 lat, upamiętniając tym samym „Cud nad Wisłą”, mający miejsce 98 lat temu. W Polsce i innych krajach europejskich tego dnia czci się również Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej rośli.

DSC 0233 - Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *