Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia w całym kraju świętowany jest Dzień Wojska Polskiego oraz rocznica Bitwy Warszawskiej. Nie inaczej było w Olkuszu, gdzie na płycie Rynku zebrało się całe grono mieszkańców oraz delegacji władz samorządowych, stowarzyszeń historycznych i środowisk lokalnych.

DSC 0728 - Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej

W bitwie stoczonej w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku Polacy zatrzymali Armię Czerwoną na przedpolach Warszawy, ratując tym samym Europę przed ekspansją bolszewicką. Zwycięstwo naszej armii zostało uznane za 18. najbardziej przełomową bitwę w dziejach ludzkości. Wielkie zwycięstwa, takie jak to, z pewnością należy upamiętniać, a walczącym oddać należyty hołd. Tak właśnie uczyniono w Olkuszu, gdzie tradycyjnie władze samorządowe, lokalni działacze ugrupowań politycznych oraz przedstawiciele wszelkich środowisk historycznych i społecznych złożyli wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

DSC 0737 - Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Uroczyści, jak co roku, rozpoczęły się o godzinie 10:00 w Bazylice kolegiackiej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, gdzie odprawiono specjalną Mszę świętą w akompaniamencie orkiestry. Dla Katolików dzień ten był również świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dotyczącym wzięcia do nieba z ciałem i duszą Maryi, po zakończeniu jej ziemskiego życia. Po Mszy św. zgromadzona społeczność zebrała się na rynku, gdzie po przemowie Starosty Olkuskiego Bogumiła Sobczyka nastąpiło złożenie pamiątkowych wieńców.

DSC 0625 - Olkuskie obchody Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Mimo że to właśnie w „Srebrnym Mieście” co roku odbywają się powiatowe uroczystości obchodzonego już od 27. lat Święta Wojska Polskiego, to ten szczególny dzień świętowano również w w innych gminach powiatu olkuskiego. Dla przykładu, podczas obchodów w Bukownie nadano odznaczenia z okazji 75-lecia Ligi Obrony Kraju. Z tej okazji medale odebrali: Krystyna Basta, Magdalena Kubańska, Anna Niedziela, Henryk Cebo, Marcin Cockiewicz, Ireneusz Dudek, Mirosław Gajdziszewski, Edmund Gmitruk, Zdzisław Jedliński, Jan Kajda, Stanisław Krampus, Grzegorz Lipiński, Józef Paluch, Kamil Piktas, Jan Skowron, Leszek Stencel oraz Jarosław Zub.

zdjęcia: Piotr Lubaszka

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *