Olkuskie BWA zostanie zlikwidowane?

Prawdziwą burzę wśród mieszkańców rozpętał temat likwidacji Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Władze miasta chcą bowiem, by jej zadania przejął olkuski MOK. Pomysł ten spotkał się ze stanowczym sprzeciwem wielu mieszkańców, jako że tylko w ciągu 4 dni specjalną petycję internetową w tej sprawie podpisało już prawie 700 osób. Na naszych łamach kompleksowo wyjaśniliśmy całą sytuację krok po kroku, uwzględniając zdanie zarówno władz Olkusza, jak i pracowników BWA oraz mieszkańców.

roman pismo 1 - Olkuskie BWA zostanie zlikwidowane?

Cała historia ma swój początek 7 maja, kiedy to Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik zwrócił się do Radnych Rady Powiatu w Olkuszu z prośbą o poparcie wniosku o wyrażenie zgody na likwidację Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu i przejęcia jej zadań przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. W przekonaniu władz miasta, działalność kulturalna ma bowiem w ten sposób szansę zostać poszerzona oraz lepiej skoordynowana, a w efekcie łatwiej dostępna dla mieszkańców. Pozwolić ma na to połączony potencjał kadr obu instytucji, co ma wyeliminować bariery w postaci ograniczonej kadry oraz niewystarczającej koordynacji działań. Takie rozwiązanie przynieść ma również konkretne oszczędności, wynikające przede wszystkim z uproszczenia struktur zarządzania.

roman pismo 2 - Olkuskie BWA zostanie zlikwidowane?

Jak czytamy we wniosku, w ten sposób jednoznacznie rozstrzygnięte zostaną również kwestie dotyczące odpowiedzialności za utrzymanie majątku Gminy Olkusz. GSW BWA w Olkuszu od samego początku swojego istnienia funkcjonuje bowiem w budynku użyczonym olkuskiemu MOK-owi przez miasto. Z tego powodu wszelkie inicjatywy oraz remonty musiały być koordynowane z naszą gminą. Przejęcie przez MOK zakresu działań Galerii pozwoli w opinii władz Olkusza bardziej efektywnie wykorzystywać potencjał obiektu zlokalizowanego przy ul. Szpitalnej, zwłaszcza w działalności komercyjnej, związanej chociażby z wynajmem sal na uroczystości okolicznościowe. Rozwiane mają zostać również wątpliwości dotyczące odpowiedzialności za bieżące utrzymanie części, które do tej pory MOK i BWA użytkowały wspólnie, takich jak np. dziedziniec przy Centrum Kultury.

roman pismo 3 - Olkuskie BWA zostanie zlikwidowane?

Wielokrotnie spotykałem się z uwagami, że oferta Galerii byłaby lepsza i bardziej dostępna dla mieszkańców, gdyby zostało w niej zwiększone zatrudnienie. Taka decyzja, w sytuacji ograniczonego budżetu BWA, przełożyłaby się jednak negatywnie na dostępność środków niezbędnych do prowadzenia jej podstawowego celu statutowego, czyli działalności artystycznej. Połączenie obu instytucji pozwoli wdrożyć wspólne i skoordynowane działania promocyjne dla olkuskiej kultury. Dotychczas niejednokrotnie zdarzało się bowiem, że obie instytucje przygotowywały wydarzenia dla tych samych grup odbiorców, odbywające się w tym samym czasie. Inicjowały również projekty, które mogłyby się wzajemnie dopełniać, zyskując dodatkową wartość, jednak, organizowane odrębnie, traciły ten potencjał. Ponadto, przejęcie przez MOK zadania popularyzacji działań realizowanych przez GSW BWA wydaje się słuszne ze względu na znacznie większe możliwości kadrowe i finansowe tej instytucji – argumentuje Roman Piaśnik.

Następnego dnia miejsce miała sesja Rady Powiatu w Olkuszu. Obecny na niej dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu Stanisław Stach, który, w krytycznych słowach odniósł się do tego pomysłu. Jak przekonywał, nie mówił tego z powodu na własny interes, gdyż za 4 miesiące osiągnie wiek emerytalny: „Nie zgadzam się, że Galeria będzie lepiej zarządzana w ramach MOK-u. W Miechowie, Dębicach, Nowym Tagu czy innych miastach, w którym są Domy Kultury, są także BWA. Jest to bowiem inna jednostka kultury, która rządzi się zupełnie innymi prawami, innym kapitałem i innymi wartościami. Połączenie obu instytucji będzie źle funkcjonowało i w mojej opinii nie będzie skutkowało żadnymi oszczędnościami. Wręcz przeciwnie, obawiam się, że możemy stracić 300 tysięcy złotych rocznego dofinansowania zewnętrznego”.

Pomysł władz miasta nie spodobał się również wielu mieszkańcom, którzy od kilku na portalach społecznościowych wyrażają swój sprzeciw wobec planów likwidacji Galerii i włączenia jej w struktury Miejskiego Ośrodka Kultury. Powstała również specjalna petycja internetowa „Ratujmy Galerię BWA w Olkuszu”, którą w ciągu 4 dni podpisało już 675 osób: „Jeśli decyzja o likwidacji BWA Olkusz zapadnie i galeria zostanie zamieniona w trzeciorzędną placówkę, będzie to oznaczało ogromną stratę dla polskiej kultury. Galeria w ciągu tych 18 lat zorganizowała ponad 300 wystaw, setki spotkań autorskich, […], a dzięki życzliwości najlepszych polskich i europejskich artystów zgromadziła liczącą 498 dzieł Kolekcję Sztuki Współczesnej. Z placówki znaczącej na mapie artystycznej kraju i Europy, która powinna być chlubą dla Olkusza i Ziemi Olkuskiej, nagle znalazła się na krawędzi, a jej dalszy byt stanął pod wielkim znakiem zapytania. Bardzo prosimy o wsparcie w walce o utrzymanie Galerii BWA Olkusz i uratowanie wysokiego statusu, jakim cieszy się nasza instytucja” – czytamy w jej treści.

petycja bwa 1 - Olkuskie BWA zostanie zlikwidowane?

Na negatywny odbiór mieszkańców odpowiedzieć postanowił Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, w wydanym przez siebie komunikacie: „W przyszłym roku zakończona zostanie warta blisko 20 mln złotych rewitalizacja dawnego starostwa oraz podziemi olkuskiego ratusza. W ramach tego przedsięwzięcia Olkusz zyska nie tylko nową ekspozycję muzealną, ale również reprezentacyjne obiekty, które znacznie podniosą jakość naszej oferty kulturalnej oraz turystycznej. Ta historyczna inwestycja oznacza nowe wyzwania, dlatego już teraz należy zadbać, by Olkusz był przygotowany na to, aby efektywnie zarządzać tak dużym potencjałem, w skład którego wejdą: nowoutworzone multimedialne muzeum w podziemiach ratusza, odrestaurowany budynek dawnego starostwa, istniejące już muzea afrykanistyczne i Wołkowskiego, kolekcja minerałów, kino, czy rozbudowany w najbliższym czasie zamek w Rabsztynie”.

roman satanowisko - Olkuskie BWA zostanie zlikwidowane?

Jak przekonuje włodarz „Srebrnego Miasta”, pora spojrzeć na olkuską ofertę kulturalną z szerszej perspektywy, poprzez podkreślenie jej istniejących atutów, rozwinięcie potencjału oraz rozpoczęcie koordynacji działań, tak by nasze najcenniejsze wartości stanowiły wizytówkę Olkusza i wszystkich mieszkańców. Podkreślił on także, że odwiedzający galerię doceniają daną wartościową inicjatywę, jak wystawa czy koncert, a nie formalną strukturę jej organizacji. Roman Piaśnik uspokaja również, że nie grozi nam utrata dotyczących dotacji np. z Urzędu Marszałkowskiego, gdyż te przyznawane są na konkretne przedsięwzięcia, bez względu na to, która instytucja występuje w roli organizatora oraz zapewnił, że pracę zachowają obecnie zatrudnieni w GSW BWA fachowcy. Nie wszyscy podzielają jednak zdanie włodarza naszego miasta.

Długo zastanawiałem się nad powodami tej z pozoru absurdalnej decyzji, by zlikwidować zasłużoną galerię o ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej randze. Burmistrz zdaje sobie bowiem z pewnością sprawę, że grozi to ogromnymi stratami wizerunkowymi zarówno dla Olkusza, jak i jego samego. W końcu domyśliłem się jednak, że Roman Piaśnik postanowił zniszczyć prestiż BWA, włączając je do Miejskiego Ośrodka Kultury, bo przygotowuje miejsce dla któregoś z radnych, a mianowicie jednego z tych, którzy od niedawna go popierają. Radny nie może bowiem łączyć swojego mandatu z funkcją dyrektora galerii, a w przypadku kierownika galerii działającej przy MOK-u taka przeszkodą prawna już nie istnieje. Wygląda na to, że czeka nas właśnie taka sytuacja, chyba że burmistrz wycofa się z tego pomysłu. My się nie poddajemy i będziemy walczyć o zwycięstwo – mówi nam olkuski poeta, prozaik i felietonista Olgerd Dziechciarz.

We wtorek o godzinie 13:00 pod Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu odbędzie się z kolei manifestacja w obronie Galerii BWA. Jakie natomiast jest Państwa zdanie na ten temat? Czy popierają państwo pomysł likwidacji Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu i przejęcia jej zadań przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu? Serdecznie zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

zdjęcie główne: Mateusz Łebek

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *