Olkuska młodzież odwiedziła Ukrainę w ramach III Polsko-Ukraińskiej Szkoły Letniej

Ponad 30 studentów z Polski i Ukrainy, w tym również z powiatu olkuskiego, odwiedziło Ukrainę w ramach III Polsko-Ukraińskiej Szkoły Letniej. Podczas tygodniowych warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO” oraz polskie i ukraińskie uniwersytety, uczestnicy wydarzenia odwiedzili m.in. Nieżyn oraz Kijów. Patronat honorowy patronat nad akcją objęła Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie oraz ukraińskie Ministerstwo Sportu i Młodzieży.

image 9 - Olkuska młodzież odwiedziła Ukrainę w ramach III Polsko-Ukraińskiej Szkoły Letniej

Pomysł szkoły letniej narodził się podczas jednej z konferencji naukowych na Uniwersytecie w Nieżynie w 2016 r., kiedy razem z Julią Kuźmenko (obecną współorganizatorką tego projektu po stronie ukraińskiej) zobaczyliśmy, jak dobrze układają się kontakty pomiędzy młodzieżą z obu krajów. Postanowiliśmy zatem stworzyć inicjatywę pogłębiającą te relacje. Tak też narodziła się Międzynarodowa Szkoła Letnia, w której uczniowie mogą połączyć zdobywanie cennej wiedzy z odpoczynkiem i rekreacją – mówi wiceprzewodniczący stowarzyszenia „SIMO” w Olkuszu Mateusz Kamionka.

image 10 - Olkuska młodzież odwiedziła Ukrainę w ramach III Polsko-Ukraińskiej Szkoły Letniej

Podczas zeszłorocznej edycji szkoły letniej baza wypadowa do organizacji zajęć zlokalizowana była w Olkuszu, dzięki czemu goście znad Dniepru mogli poznać bogatą historię Srebrnego Grodu. Tym razem role się odwróciły i to polska delegacja odwiedziła naszych wschodnich sąsiadów. Tematem przewodnim szkoły letniej była integracja europejska oraz decentralizacja, czyli wprowadzenie reform mających na celu przekazanie znaczących uprawnień i budżetów z organów państwowych władzom lokalnym. Projekt miał także na celu przezwyciężanie wzajemnych uprzedzeń i stereotypów.

image 7 - Olkuska młodzież odwiedziła Ukrainę w ramach III Polsko-Ukraińskiej Szkoły Letniej

Takie przedsięwzięcia są niezbędne dla młodzieży polskiej i ukraińskiej. Ostatnie wydarzenia w Radzie Europy potwierdziły, że Polacy są naszymi oddanymi przyjaciółmi, dlatego powinniśmy wszechstronnie sprzyjać wzajemnemu porozumieniu między naszymi narodami – komentuje rektor Uniwersytetu w Nieżynie Ołeksandr Samojłenko.

image 5 - Olkuska młodzież odwiedziła Ukrainę w ramach III Polsko-Ukraińskiej Szkoły Letniej

W uroczystościach inauguracji uczestniczyli m.in.: zastępca ambasadora RP na Ukrainie Michał Giergoń, kierownik Referatu ds. Współpracy Naukowo-Oświatowej Ambasady RP na Ukrainie Ewa Matuszek-Zagata, mer miasta Anatolij Linnik, przedstawiciel Krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego Łukasz Stach, kierownik Katedry Historii Ukrainy Uniwersytetu Kijowskiego im. Bogdana Grinczenki Oksana Sałata, I wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Oleg Dubisz oraz docent Wydziału Historii i Prawa Uniwersytetu w Nieżynie Wołodymyr Martynenko.

image 13 - Olkuska młodzież odwiedziła Ukrainę w ramach III Polsko-Ukraińskiej Szkoły Letniej

Nawiązanie polsko-ukraińskiego dialogu w dziedzinie edukacji, nauki i kultury jest ważnym sposobem przezwyciężenia negatywnych zjawisk w stosunkach między Ukrainą a Polską, które są wynikiem wspólnej przeszłości obu narodów – podkreśla natomiast historyk z Państwowego Uniwersytetu im. Nikołaja Gogola w Nieżynie Julia Kuźmenko.

image 2 - Olkuska młodzież odwiedziła Ukrainę w ramach III Polsko-Ukraińskiej Szkoły Letniej

W programie tygodniowego zjazdu znalazły się zarówno wykłady i warsztaty prowadzone przez naukowców z Polski i Ukrainy, jak i wycieczki czy zajęcia w terenie. Studenci zwiedzili m.in. Nieżyn, Baturyn, Czernihów i Kijów. Rozkład zajęć był zróżnicowany i intensywny, gdyż obejmował on zarówno wykłady i szkolenia poświęcone polskim i ukraińskim doświadczeniom w budowaniu systemu samorządu terytorialnego, jak i wyjazdy studyjne, w tym do Rady Najwyższej i Gabinetu Ministrów Ukrainy.

image 15 - Olkuska młodzież odwiedziła Ukrainę w ramach III Polsko-Ukraińskiej Szkoły Letniej

Przeprowadzono także seminaria naukowo-edukacyjne, okrągłe stoły i sesje praktyczne z deputowanymi Rady Najwyższej Ukrainy, urzędnikami dzielnicy Peczerskiej Kijowa, pracownikami administracji państwowej stolicy i miasta Nieżyna, członkami lokalnych organów samorządowych i liderami stowarzyszeń publicznych. Do programu włączono też lokalne wycieczkowo-krajoznawcze seminarium, podczas którego uczestnicy projektu zawitali do Centrum Kultury Polskiej w Nieżynie. Nie mogło zabraknąć także wspólnych biesiad i integracji.

image 14 - Olkuska młodzież odwiedziła Ukrainę w ramach III Polsko-Ukraińskiej Szkoły Letniej

III Polsko-Ukraińska Szkoła Letnia uzyskała wsparcie finansowe Ministerstwa Młodzieży i Sportu Ukrainy w ramach ukraińsko-polskiego programu wymiany młodzieży. W projekcie uczestniczyło 15 ukraińskich studentów z uniwersytetów w Nieżynie, Kijowie, Odessie, Czerniowcach, Humaniu i Ostrogu oraz 15 studentów z trzech polskich uczelni (Kraków, Warszawa oraz Rzeszów). Przyszłoroczna edycja wydarzenia ponownie odbędzie się w Polsce.

źródło: simo.org.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *