Olkuska Baszta przechodzi generalny remont

Po przeszło 30 latach funkcjonowania, olkuska Baszta, będąca jedną z wizytówek miasta, przechodzi gruntowny remont. Prace prowadzone są w ramach realizowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”.

69338083 1416707418485095 6773571224346820608 o - Olkuska Baszta przechodzi generalny remont

Obecnie w Baszcie trwa wymiana pokrycia dachowego. Została już zdemontowana stara dachówka i wkrótce na dachu baszty zostanie ułożone nowe pokrycie, również z dachówki. Przy okazji sprawdzany jest stan więźby dachowej i wymiana jej elementów. Wkrótce rozpocznie się natomiast remont tzw. „pomostu bojowego Baszty”. Planuje się, że po zakończeniu całej inwestycji obiekt ten stanie się miejscem spotkań, animacji, warsztatów tematycznych i koncertów kameralnych. Zrekonstruowana na oryginalnych fundamentach Baszta wraz z fragmentem murów obronnych pokazuje także system obronny „Srebrnego Miasta” w średniowieczu.

70687421 1416707331818437 1087378285035257856 o - Olkuska Baszta przechodzi generalny remont

Początkowo Olkusza broniły bowiem drewniano-ziemne fortyfikacje i fosa. Dopiero za czasów Króla Kazimierza Wielkiego miasto otoczono kamiennymi murami obronnymi. Miał on długość około 1100 metrów i prawie 2 metry grubości. Zewnętrzna i wewnętrzna część muru była wykonana z ociosanych bloków czerwonego zlepieńca parczewskiego, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona kruszonym wapieniem zalanym zaprawą wapienną. Broniło go 15 baszt oraz dwie bramy miejskie. Mury zostały rozebrane w XIX wieku.

Dopiero w 1968 roku, kiedy przypadkowo odkryto fundamenty Baszty przy ul. Szpitalnej, grupa miłośników historii Olkusza, skupiona w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Olkuskiej, z inicjatywy Mieczysława Karwińskiego podjęła się rekonstrukcji fragmentu muru i baszty na ich oryginalnych fundamentach. Trwające kilkanaście lat prace zakończyły się w 1986 roku. Autorem projektu rekonstrukcji baszty i muru był prof. Janusz Bogdanowski. Są one wybudowane z dwóch rodzajów kamienia. Fragmenty z czerwonego piaskowca pokazują stan z XIV wieku, kiedy wybudowano mury miejskie. Części wybudowane z białego wapienia pokazują z kolei zmiany, jakie zaszły w XV i XVI wieku, kiedy wybudowano ścianę baszty od strony miasta, a także podwyższono mury i baszty.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *