Olkuscy policjanci zatrzymali kolejnych pijanych kierowców

W ubiegły weekend olkuscy policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców. Rekordzista miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie, pozostali po promilu.

Jazda po spożyciu alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem, w zależności od  stężenia alkoholu w organizmie. Obowiązujące w Polsce przepisy prawa szczegółowo regulują powyższe kwestie: jeśli stężenie alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dmᵌ wydychanego powietrza, to w takiej sytuacji będziemy mówić o wykroczeniu. Kierowca, który prowadzi pojazd w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka musi liczyć się z karą, którą wymierzy mu sąd. Mowa tu o grzywnie od 50 do 5 tysięcy złotych, a nawet do 30 dni aresztu. Ponadto, w oparciu o przepisy art. 87§3 Kodeksu Wykroczeń, wobec kierowcy obligatoryjnie orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu: kierowcy zatrzymuje się prawo jazdy na czas od 3 miesięcy do lat 3 i otrzymuje on 10 punktów karnych.

Z kolei jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem wynikającym z art. 178a Kodeksu Karnego: ”Kto znajduje się w  stanie nietrzeźwości (tj. pow. 0,5 promila lub stężenie alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg) lub środka odurzającego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Dodatkowo, przepisy karne zaostrzają odpowiedzialność dla tych kierujących, którzy spowodowali wypadek drogowy, w którym osoby  doznały  średniego lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu albo poniosły śmierć. Wówczas kierowcy może grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Takie samo zaostrzenie odpowiedzialności karnej jest przewidziane dla sprawcy, który zbiegnie z miejsca zdarzenia po popełnieniu przestępstw z art. 173 KK (spowodowanie katastrofy), art. 174 KK (spowodowanie niebezpieczeństwa katastrofy) czy art. 177 KK (spowodowanie wypadku, którego następstwem jest śmierć lub średni lub ciężki uszczerbek na zdrowiu). W tej sytuacji sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy niż 3 lata.  Ponadto, nieodpowiedzialny kierowca, który prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie bowiem od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu. Gdy natomiast osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, to będzie ona musiała zapłacić świadczenie nie   mniejsze niż 10 tysięcy złotych oraz liczyć się z obligatoryjnym, dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.

Olkuscy policjanci apelują: Kierowco,  zanim wsiądziesz za kierownicę po alkoholu, sprawdź czy to się opłaca!

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *