Olkuscy policjanci odnaleźli 92-latkę, która zgubiła się w lesie

Ponad 100 policjantów i strażaków poszukiwało zaginionej 92-letniej mieszkanki powiatu olkuskiego, która zbierając grzyby zgubiła się w lesie. W szeroko zakrojonej akcji brały udział nawet drony i pies tropiący. Wycieńczona i przestraszona kobieta trafiła do szpitala.

Wczoraj, w środę 21 sierpnia w godzinach wieczornych, mundurowi otrzymali informację, że 92-latka około godziny 14:00 udała się na grzyby w rejon kompleksu leśnego Witeradów – Osiek i do tej pory nie wróciła do domu. Zaniepokojona rodzina powiadomiła zatem o tym fakcie służby z obawy, że kobiecie mogło się coś stać. Poszukiwania, które natychmiast rozpoczęli funkcjonariusze, utrudniał fakt, że seniorka nie wzięła ze sobą telefonu komórkowego. W akcję było zaangażowanych w ponad 100 osób, na które składali się olkuscy policjanci i strażacy oraz funkcjonariusze z oddziałów prewencji, zespół obsługujący drony i pies tropiący z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Dziś przed 9:00, przeczesując las pomiędzy Osiekiem a drogą prowadzącą do Gorenic, mundurowi z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu znaleźli na poboczu drogi leśnej skrajnie wyczerpaną i przestraszoną 92-latkę. Seniorka na widok stróżów prawa próbowała się podnieść lecz była zbyt osłabiona i uskarżała się na ból w kolanie. Kobieta nie pamiętała także kiedy wyszła z domu i jaki jest dzień tygodnia. Policjanci natychmiast przetransportowali zatem mieszkankę powiatu olkuskiego do jej miejsca zamieszkania, gdzie czekała na nią karetka pogotowia.

Osłabienie oraz wyczerpanie organizmu mogły okazać się śmiertelne dla mocno zaawansowanej wiekiem kobiety. Dlatego też funkcjonariusze apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię w trakcie grzybobrania. Przed wyjściem warto bowiem poinformować bliskich o wyprawie do lasu, wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać, a także określić kiedy zamierzamy wrócić do domu. Do lasu z kolei najlepiej wybierać się w kilka osób, a kiedy jedna z nich się zgubi, to należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie najbliższą jednostkę policji, tak by akcja poszukiwawcza mogła rozpocząć się jak najszybciej. Warto również pamiętać o tym, by zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, zapamiętywać punkty odniesienia i nie wybierać się do lasu po zmierzchu oraz w złą pogodę.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *