Olkuscy policjanci i strażnicy miejscy kontrolują osoby poddane kwarantannie

Olkuscy policjanci i strażnicy miejscy wspierają służby sanitarne w prawidłowym utrzymaniu kwarantanny. Każdego dnia funkcjonariusze kontrolują czy osoby objęte kwarantanną stosują się do poleceń i przebywają w swoich domach. Mundurowi sprawdzają również czy nie potrzebują oni pomocy i pytają o stan ich zdrowia.

Przede wszystkim mundurowi sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną rzeczywiście przebywają w miejscu swojego zamieszkania lub izolacji i nie narażają innych na niebezpieczeństwo. Policjanci i strażnicy miejscy podjeżdżają pod wskazany adres, ale nie wchodzą do domów czy mieszkań, by nie mieć z tymi osobami bezpośredniego kontaktu. Zamiast tego dzwonią telefonem komórkowym lub domofonem prosząc, by dana osoba pokazała się w oknie. Oprócz tego funkcjonariusze sprawdzają czy ktoś nie potrzebuje pomocy, pytając o stan zdrowia i przekazując zebrane informacje odpowiednim służbom.

Podczas wspomnianych kontroli mundurowi mają na sobie służbowe umundurowanie, jednak w razie sytuacji zagrożenia zakładają kombinezon ochrony biologicznej. Policjanci i strażnicy miejscy dbają bowiem nie tylko o bezpieczeństwo innych, ale także nie zapominają o własnym. Jeżeli podczas kontroli okaże się, że dana osoba lekceważy polecenia służb sanitarnych o obowiązku kwarantanny, to musi się ona liczyć z konsekwencjami w postaci mandatu karnego w wysokości do nawet 5 tysięcy złotych. To jednak nie obawa przed karą finansową powinna być dla nas motywacją do zostania w domu.

Niezależnie od tego czy zostaliśmy objęci przymusową kwarantanną, powinniśmy bowiem pozostać w domach i nie gromadzić się w miejscach publicznych dbając o zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych. Funkcjonariusze apelują także do młodzieży, by zwłaszcza w tym trudnym okresie zachowała się odpowiedzialnie i ograniczyła kontakty w miejscach publicznych. Należy pamiętać, że zamknięte placówki oświatowe to nie czas ferii czy wakacji, gdzie można spotykać się z większą grupą znajomych i wspólnie imprezować.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Olkuscy policjanci i strażnicy miejscy kontrolują osoby poddane kwarantannie

  • Marzec 19, 2020 at 10:50 am
    Permalink

    Wiadomo kiedy Olkuscy mieszkańcy zmuszeni do odbycia kwarantanny zostaną poddani testowi na obecność koronowirusa?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *