Oficjalnie: na olkuskim Rynku zostanie wprowadzona Strefa Ograniczonego Postoju

Już od wtorku 16 lipca na Rynku w Olkuszu zacznie obowiązywać Strefa Ograniczonego Postoju, czyli rozwiązanie mające na celu usprawnienie dostępu zmotoryzowanych mieszkańców i gości do obiektów zlokalizowanych w ścisłym centrum „Srebrnego Miasta”. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00 każdy będzie mógł skorzystać z dwóch postojów do 90 minut. W soboty ograniczenie będzie z kolei obowiązywało w godzinach od 8:00 do 14:00. Strefa Ograniczonego Postoju nie będzie natomiast obowiązywała w niedziele i święta.

Mieszkańcy oraz goście przyjeżdżający samochodami na olkuski rynek często mieli duże problemy ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego. Wprowadzeniem Strefy Ograniczonego Postoju zwiększamy dostępność instytucji i lokali zlokalizowanych wokół rynku. Parkowanie pozostanie bezpłatne, ale znikną pojazdy, które parkowały tu od rana do wieczora, właściwie na cały dzień blokując miejsca parkingowe – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Strefa Ograniczonego Postoju będzie obowiązywała w obrębie olkuskiego Rynku, bez ulic dojazdowych. By legalnie zaparkować na jej obszarze, konieczne będzie pobranie biletu z jednego z dwóch biletomatów zlokalizowanych na północnej i wschodniej pierzei rynku. Niezbędne będzie także podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, wydrukowanie biletu oraz umieszczenie go w widocznym miejscu (najlepiej za przednią szybą). Od poniedziałku do piątku Strefa Ograniczonego Postoju będzie obowiązywała w godzinach od 8:00 do 17:00. Na jej obszarze ten sam pojazd będzie mógł zaparkować dwa razy po 90 minut: pierwszy raz do godziny 12:00 i drugi raz po godzinie 12:00.

66475160 1371486673007170 8795598091651645440 o - Oficjalnie: na olkuskim Rynku zostanie wprowadzona Strefa Ograniczonego Postoju

W ten sposób Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu pomyślał przede wszystkim o osobach, które z różnych powodów potrzebują wrócić na olkuski Rynek, np. do magistratu lub banku, by uzupełnić brakującą dokumentację czy też po prostu napić się kawy w którymś z lokali w centrum miasta. Władze miasta przewidziały również wydanie szczególnych upoważnień dopuszczających postój pojazdu bez ograniczeń czasowych. Mowa tutaj przede wszystkim o pojazdach pracowników budowy i innych służb, których obecność na Rynku jest niezbędna do realizacji zleconych zadań.

66475155 1371482233007614 5144069286603522048 o - Oficjalnie: na olkuskim Rynku zostanie wprowadzona Strefa Ograniczonego Postoju

Równolegle z wprowadzeniem Strefy Ograniczonego Postoju, która zwiększy rotację pojazdów na Rynku, z możliwości parkowania zostanie wyłączony wewnętrzny pas po wschodniej stronie (przy szachownicy i fontannach): „Ubytek tych kilku miejsc parkingowych, przy jednoczesnym zwiększeniu dostępności pozostałych, nie powinien być dla nikogo uciążliwy, a znacznie poprawi atrakcyjność strefy rekreacyjnej, z której chętnie korzystają najmłodsi mieszkańcy Srebrnego Miasta” – dodaje włodarz Olkusza.

P1110110 - Oficjalnie: na olkuskim Rynku zostanie wprowadzona Strefa Ograniczonego Postoju

W godzinach pracy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu parking za budynkiem magistratu będzie dostępny wyłącznie dla pracowników, których obowiązki służbowe wiążą się z koniecznością wykorzystania samochodu prywatnego. W pozostałym czasie parking ten pozostanie ogólnodostępny. Za przestrzeganie zasad działania Strefy Ograniczonego Postoju odpowiadać będzie Straż Miejska, która pod numerem telefonu 32 626 01 40 udzieli dodatkowych informacji. Niezastosowanie się do nowych przepisów będzie się z kolei wiązało z karą w wysokości nawet 100 złotych.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *