Oficjalnie: 23 nowoczesne, ekologiczne autobusy od przyszłego roku na ziemi olkuskiej!

Już w przyszłym roku na olkuskie ulice wyjadą nowe, ekologiczne autobusy, zakupione w ramach pozyskanego przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” dofinansowania działań, związanych z popularyzacją niskoemisyjnego transportu miejskiego. Wartość projektu to 28 mln złotych, z czego około 19,4 mln zł stanowi uzyskane dofinansowanie. Wczoraj wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys przekazał umowę o dofinansowanie, co oznacza, że rewolucja w olkuskiej komunikacji jest już pewna.

bus 1263266 - Oficjalnie: 23 nowoczesne, ekologiczne autobusy od przyszłego roku na ziemi olkuskiej!

Pierwotnie to Gmina Olkusz złożyła wniosek, który spotkał się z aprobatą forum subregionalnego Małopolski Zachodniej. Rozszerzenie naszego projektu na wszystkie cztery partnerskie gminy sprawi, że jeszcze lepiej będziemy mogli wywiązywać się z naszych zobowiązań względem mieszkańców korzystających z usług Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Nie ukrywam, że z ogromną niecierpliwością wyczekiwałem na dzień, w którym marzenie o nowoczesnych autobusach jeżdżących po naszych ulicach stanie się faktem. Ogromnie cieszy również to, że na wymianę taboru autobusów ZKG „KM” otrzyma pełne dofinansowanie – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

29063838 1003167893172385 2159001276832472290 o - Oficjalnie: 23 nowoczesne, ekologiczne autobusy od przyszłego roku na ziemi olkuskiej!

Beneficjentem projektu jest Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, który organizuje przejazdy miejskich autobusów na terenie czterech gmin: Olkusz, Klucze, Bolesław oraz Bukowno. Zaplanowany został zakup 23 autobusów: w tym 4 dużych, 13 średnich oraz 6 małych, spełniających normy emisji spalin EURO 6. Będą one klimatyzowane, wyposażone w komfortowe, ergonomiczne fotele, biletomaty, monitoring oraz udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto każdy pojazd będzie posiadał GPS umożliwiający jego lokalizację oraz Wi-Fi wraz z gniazdkami do ładowania telefonów. Na placu autobusowym przy ulicy Kościuszki zostanie także zainstalowany system informacji pasażerskiej. Na tablicy będą wyświetlane numery linii, kierunek kursu oraz czas odjazdu pojazdów. W związku z montażem 9 kamer monitoringu w obrębie placu, zwiększy się też bezpieczeństwo podróżnych.

bus 2678668 - Oficjalnie: 23 nowoczesne, ekologiczne autobusy od przyszłego roku na ziemi olkuskiej!

Na działania związane z niskoemisyjnym transportem miejskim przeznaczyliśmy z regionalnego programu operacyjnego aż 260 mln zł. Kwota ta pozwala nam m.in. modernizować flotę autobusową w całym województwie – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys – Nowoczesne pojazdy nie tylko zachęcą mieszkańców do przesiadki z samochodów do komunikacji zbiorowej, ale co ważne przyczynią się do poprawy jakości powietrza w regionie – dodaje.

29064319 1003167329839108 3585469560564111749 o - Oficjalnie: 23 nowoczesne, ekologiczne autobusy od przyszłego roku na ziemi olkuskiej!

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *