Oficjalnie: 23 nowoczesne, ekologiczne autobusy od przyszłego roku na ziemi olkuskiej!

Już w przyszłym roku na olkuskie ulice wyjadą nowe, ekologiczne autobusy, zakupione w ramach pozyskanego przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” dofinansowania działań, związanych z popularyzacją niskoemisyjnego transportu miejskiego. Wartość projektu to 28 mln złotych, z czego około 19,4 mln zł stanowi uzyskane dofinansowanie. Wczoraj wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys przekazał umowę o dofinansowanie, co oznacza, że rewolucja w olkuskiej komunikacji jest już pewna.

bus 1263266 - Oficjalnie: 23 nowoczesne, ekologiczne autobusy od przyszłego roku na ziemi olkuskiej!

Pierwotnie to Gmina Olkusz złożyła wniosek, który spotkał się z aprobatą forum subregionalnego Małopolski Zachodniej. Rozszerzenie naszego projektu na wszystkie cztery partnerskie gminy sprawi, że jeszcze lepiej będziemy mogli wywiązywać się z naszych zobowiązań względem mieszkańców korzystających z usług Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Nie ukrywam, że z ogromną niecierpliwością wyczekiwałem na dzień, w którym marzenie o nowoczesnych autobusach jeżdżących po naszych ulicach stanie się faktem. Ogromnie cieszy również to, że na wymianę taboru autobusów ZKG „KM” otrzyma pełne dofinansowanie – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

29063838 1003167893172385 2159001276832472290 o - Oficjalnie: 23 nowoczesne, ekologiczne autobusy od przyszłego roku na ziemi olkuskiej!

Beneficjentem projektu jest Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, który organizuje przejazdy miejskich autobusów na terenie czterech gmin: Olkusz, Klucze, Bolesław oraz Bukowno. Zaplanowany został zakup 23 autobusów: w tym 4 dużych, 13 średnich oraz 6 małych, spełniających normy emisji spalin EURO 6. Będą one klimatyzowane, wyposażone w komfortowe, ergonomiczne fotele, biletomaty, monitoring oraz udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto każdy pojazd będzie posiadał GPS umożliwiający jego lokalizację oraz Wi-Fi wraz z gniazdkami do ładowania telefonów. Na placu autobusowym przy ulicy Kościuszki zostanie także zainstalowany system informacji pasażerskiej. Na tablicy będą wyświetlane numery linii, kierunek kursu oraz czas odjazdu pojazdów. W związku z montażem 9 kamer monitoringu w obrębie placu, zwiększy się też bezpieczeństwo podróżnych.

bus 2678668 - Oficjalnie: 23 nowoczesne, ekologiczne autobusy od przyszłego roku na ziemi olkuskiej!

Na działania związane z niskoemisyjnym transportem miejskim przeznaczyliśmy z regionalnego programu operacyjnego aż 260 mln zł. Kwota ta pozwala nam m.in. modernizować flotę autobusową w całym województwie – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys – Nowoczesne pojazdy nie tylko zachęcą mieszkańców do przesiadki z samochodów do komunikacji zbiorowej, ale co ważne przyczynią się do poprawy jakości powietrza w regionie – dodaje.

29064319 1003167329839108 3585469560564111749 o - Oficjalnie: 23 nowoczesne, ekologiczne autobusy od przyszłego roku na ziemi olkuskiej!

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *