Oddział PTTK w Kluczach ma już 10 lat

Kluczewskie PTTK świętowało ostatnio 10-lecie swojego istnienia. Jubileusz ten był okazją do m.in. uhonorowania członków organizacji odznakami związkowymi oraz złożenia podziękowań wszystkim sympatykom oddziału, którzy wspierają jego działalność.

DSC01358 Kopia - Oddział PTTK w Kluczach ma już 10 lat

Uroczystości rozpoczęto od zaprezentowania historii powstania i działalności PTTK w Kluczach. Inicjatorem założenia oddziału był zmarły w 2014 roku Zbigniew Czapnik, długoletni przewodniczący zakładowego Koła PTTK przy ówczesnej Hucie Szkła Walcowanego w Jaroszowcu, a zarazem członek olkuskiego oddziału PTTK. Jemu też poświęcona była jedna z wystaw oraz specjalna broszura: „Zbyszek był człowiekiem o niepowtarzalnej osobowości, jako że był nie tylko zapalonym turystą, ale i świetnym organizatorem. Wszystko zaczęło się na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie namawiał nas na początkowo bliższe, a potem dalsze wędrówki, które nazywał wypadami. Pewnego razu zaproponował z kolei utworzenie koła w Kluczach przy PTTK Olkusz. Nasz pierwszy skład liczył 17 osób – wspominała obecna prezes oddziału Małgorzata Kocjan.

DSC01451 - Oddział PTTK w Kluczach ma już 10 lat

Rok po utworzeniu koła jego członkowie zdobyli pierwsze dofinansowanie z projektu promującego marsze Nordic Walking. Od tej pory koło PTTK zaczęło organizować rajdy, z których do dzisiaj niektóre stały się cyklicznymi imprezami, jak na przykład Rajd Nordic Walking po Pustyni Błędowskiej, Jurajski Rajd Młodzieżowy czy Rajd Pamięci Oddziału Partyzanckiego „Surowiec”. Dzięki staraniom oddziału mieszkańcy, a zwłaszcza uczniowie, mieli również okazję obejrzeć szereg ciekawych wystaw poświęconych lokalnej historii, m.in. powstaniu fabryki papieru czy dziejom rodów Mauve i Dietel (dawnych właścicieli tutejszych dóbr). PTTK było także inicjatorem ufundowania w Kluczach obelisku przemysłowca i założyciela fabryki papieru Ludwika Mauwe.

DSC01373 - Oddział PTTK w Kluczach ma już 10 lat

Najwięcej organizowanych przez nas wydarzeń oraz tych, w których uczestniczyliśmy, mieliśmy w ubiegłym roku, kiedy to przypadała setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Natomiast podsumowując całe minione dziesięciolecie naszej działalności, to tych imprez było ponad 400, do tego 13 wystaw i ponad 7 000 uczestniczących w naszych wydarzeniach. Łącznie mamy już też aż 11 stałych imprez – podsumowuje prezes oddziału PTTK w Kluczach.

źródło: gmina-klucze.pl
zdjęcia: Rafał Jaworski

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *