Odbudować zamek w Rabsztynie!

     Czy dom zburzony przez wroga powinien być normą? Nie jest to czymś normalnym, więc i normą być nie powinno. Najwyższy czas odzwyczaić się od ruin i odbudować też zamek w Rabsztynie. Odrestaurowany zamek będzie atrakcją turystyczną, miejscem pracy, źródłem dobrobytu, kulturalnego rozwoju oraz elementem budującym poczucie narodowej wspólnoty i dumy.

Ruiny Zamku Królewskiego w Warszawie 1945 r - Odbudować zamek w Rabsztynie!
                                                                                                     fot. ruiny Zamku Królewskiego w Warszawie, rok 1945

     Trwające od kilku lat prace są wynikiem podjętej decyzji konserwatorskiej w myśl doktryny o pozostawieniu zamku w stanie tzw. trwałej ruiny, czyli przeprowadzane są prace chroniące go przed całkowitym zniszczeniem oraz nadające mu funkcje użytkowe. Efektem tego jest powstanie hybrydy, która w takiej formie nigdy w historii nie istniała. Doktryny takie są pomysłem zachodnioeuropejskim, mogą sobie pozwolić na takie fanaberie kraje posiadające setki innych istniejących w jak najlepszym stanie zamków i pałaców. Wyobraźmy sobie, jak wyglądałaby turystyczna atrakcyjność Anglii, Francji, Hiszpanii czy Włoch, gdyby zburzono w nich 80% zabytków. Polskie zabytkowe miejsca łupili i niszczyli najpierw Szwedzi, potem Prusacy, Rosjanie i Niemcy – z 53 zamków króla Kazimierza Wielkiego ocalało zaledwie kilka.

Zamek Królewski w Warszawie - Odbudować zamek w Rabsztynie!
                                                                                                               fot. Zamek Królewski w Warszawie, stan obecny

     Moja wizja na zamek w Rabsztynie wpisuje się również w politykę obecnego rządu w sprawie zabytków. 1 lipca podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości nawet Jarosław Kaczyński zaproponował odbudowę „zamków kazimierzowskich”. To – jak zaznaczył Jarosław Kaczyński – pomysł Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju. I to nie jest pomysł nakierowany na przeszłość, to pomysł rozwojowy. – Wspólnota to poczucie piękna. Chcemy, żeby Polska była piękna. Stąd Fundusz Ochrony Zabytków, stąd plan, który, nie ukrywam, wziąłem od premiera Morawieckiego, ale który tutaj przedstawiam, bo nie jest czysto gospodarczy – odbudowy „zamków kazimierzowskich”, tych, które budował Kazimierz Wielki. Polska musi być piękna, bo to jest też coś, co konsoliduje naszą wspólnotę – mówił Jarosław Kaczyński.

Zamek Rabsztyn 2017 r - Odbudować zamek w Rabsztynie!
                                                                                                                               fot. Zamek w Rabsztynie, stan obecny

     W 1945 r. zaistniał pomysł, żeby pozostawić to „morze ruin”, jakim była ówczesna Warszawa jako memento (przestrogę) dla przyszłych pokoleń. Potem długo nie odbudowywano Zamku Królewskiego. Patrząc dziś na piękną Warszawę, zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie, jakby to wyglądało, gdyby pozostawiono tamte ruiny – prawie jak na Jurze.

Zamek Rabsztyn z okresu świetności  poł. XVII wieku  obraz Bogdana Pilewskiego  1  - Odbudować zamek w Rabsztynie!
                                fot. Zamek w Rabsztynie z okresu świetności, połowa XVII wieku na obrazie Bogdana Pilewskiego

One thought on “Odbudować zamek w Rabsztynie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *