Od gotyku do modernizmu – ciekawostki architektury Olkusza

W piątek 22 marca odbędzie się bezpłatny spacer historyczny „Od gotyku do modernizmu – ciekawostki architektury Olkusza”. Chętni spotkają się o godzinie 16:00 pod Punktem Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu (ul. Floriańska 8).

54070272 1277188199103685 8703758075816837120 o 1024x768 - Od gotyku do modernizmu - ciekawostki architektury Olkusza

Jest to kolejne wydarzenie z serii Olkuskie Spacery Historyczne 2019, która potrwa do końca tego roku. Przypominamy, że z okazji obchodów 720-lecia Olkusza przynajmniej raz w miesiącu mieszkańcy i turyści mogą wziąć udział w ciekawych i bezpłatnych wycieczkach tematycznych. Po zabytkach i historii Olkusza oprowadzają pasjonaci historii „Srebrnego Miasta”, czyli członkowie lokalnych stowarzyszeń, a także pracownicy magistratu i wolontariusze. Większość wycieczek ma charakter spacerów po mieście oraz okolicy, połączonych ze zwiedzaniem miejscowych zabytków.

Przed miesiącem mieszkańcy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w ramach spaceru „Śladami wizerunków świętych w olkuskiej bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła”. Wydarzenie to zgromadziło kilkadziesiąt osób w każdym wieku, a zainteresowanych po kościele oprowadzili przewodnicy z Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit”. Ciekawostki architektury Olkusza 22 marca prezentowali będą również dodatkowo przewodnicy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Podczas spaceru będzie można dowiedzieć się więcej o klasycystycznych budynkach magistratu i starostwa, gotyckich i renesansowych detalach architektonicznych olkuskich kamienic, gotyckim kościele św. Andrzeja, wznoszącej się obok neogotyckiej dzwonnicy oraz murach miejskich i baszcie.

Następny spacer w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019” odbędzie się z kolei w sobotę 20 kwietnia o godzinie 10:00. Zainteresowani udziałem w wydarzeniu „Pamiątki olkuskiego górnictwa – szukamy śladów po kopalniach i sztolniach” spotkają się pod olkuskim Skateparkiem przy ul. Długiej. Szczegółowe informacje dotyczące spacerów można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu (ul. Floriańska 8), pod numerem telefonu 32 6421926 lub na stronie it.olkusz@msit.malopolska.pl.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *