Od dziś busem z Olkusza do Krakowa pojedziemy już za 8 zł

Od 1 marca podrożał koszt podróży busami relacji Olkusz-Kraków. Zamiast dotychczasowych 7 zł, za bilet w jedną stronę zapłacić trzeba już 8 zł. Jak bardzo ta zmiana uderzy statystycznego Kowalskiego po kieszeni?

Podwyżka cen biletów o złotówkę na pierwszy rzut oka nie wydaje się duża, jednak gdy spojrzymy na to w dłuższej perspektywie, to wnioski są już o wiele mniej optymistyczne. Jak dobrze wiemy, wiele osób z ziemi olkuskiej pracuje lub studiuje w Krakowie, a jako środek transportu wybiera właśnie komunikację zbiorową. Jadąc z Olkusza do Krakowa i z powrotem, musimy liczyć się z dodatkowym wydatkiem 2 zł dziennie. Jeżeli przyjmiemy, że szary obywatel jeździ do stolicy województwa 5 dni w tygodniu (odliczając weekendy), to co tydzień z naszej kieszeni ubywać będzie dodatkowe 10 złotych. W miesiącu mamy natomiast średnio 21 dni roboczych, co oznacza, że na samą podróż co miesiąc trzeba będzie przeznaczać o 42 zł więcej niż dotychczas.

Jeszcze gorzej wyliczenia te prezentują się w rozliczeniu rocznym. W 2019 roku mamy 251 dni roboczych. Przyjmując to za średnią, co roku, tylko przez tę podwyżkę, będziemy stratni aż 504 złote. Przy tej okazji warto przypomnieć o powstaniu petycji w sprawie utworzenia specjalnej linii autobusowej Olkusz-Kraków. Miałaby ona nie tylko zapewniać wyższy komfort przejazdu, ale także obsługiwać chociażby bilety miesięczne czy ulgowe. Więcej na temat inicjatywy można przeczytać klikając TUTAJ, a złożyć swój podpis pod petycją internetową (co trwa jedynie kilka sekund), można klikając TUTAJ.

zdjęcie główne (przykładowe): Jakub Lekki

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Od dziś busem z Olkusza do Krakowa pojedziemy już za 8 zł

  • marzec 2, 2019 at 9:15 am
    Permalink

    po co petycja skoro PIS wprowadza pks’y?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *