Od 6 lipca nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu! Kierowcy zapłacą za to nawet 2000 zł.

2022-07-04 /274
Od 6 lipca nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu! Kierowcy zapłacą za to nawet 2000 zł.
źródło: fot. freepik.com

Już w tym tygodniu wejdą w życie nowe przepisy, wprowadzające obowiązek dodatkowego wyposażenia do samochodów. Od 6 lipca w całym kraju, a także w Unii Europejskiej, zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej w nowych modelach samochodów obowiązkowy będzie ogranicznik prędkości – ISA (Inteligent Speed Assist).

Nowe przepisy już od lipca

Wszystkie samochody, które zostały wyprodukowane przed lipcem 2022 roku, nie będą musiały od razu być wyposażone w urządzenia rejestrujące. Dopiero od 7 lipca 2024 roku bez względu na homologację każdy samochód będzie musiał posiadać ogranicznik prędkości ISA .

Zadaniem ISA jest monitorowanie z jaką prędkością jeździ kierowca, a w najbardziej zaawansowanych wersjach system sam może zmniejszyć prędkość pojazdu. Z reguły jednak ISA informuje tylko kierowcę o zbyt szybkiej jeździe.

„Czarna skrzynka”  w samochodach

To jednak nie koniec zmian. Kolejnym obowiązkowym systemem dla nowych aut będzie tzw. czarna skrzynka. Czarna skrzynka to niewielkie urządzenie, które montowane są w niewidocznym dla kierowcy miejscu. Nie rejestrują one ani obrazu, ani dźwięku. Ma ona działać podobnie jak te montowane w samolotach tzn. będzie rejestrować wiele elementów, np. prędkość z jaką porusza się samochód, zużycie hamulca, działania poduszek powietrznych, aktywność tempomatu czy też zapięcie pasów bezpieczeństwa. Czarna skrzynka w razie wypadku, ma pomóc służbom ustalić jego przyczyny. Władze Unii Europejskie deklarują, że informacje znajdujące się w czarnej skrzynce będą mogły być udostępnione tylko na polecenie organów ścigania. Koszt czarnej skrzyni to około 400zł.

Niestety montaż dodatkowego wyposażenie wpłynie na cenę auta. Według ekspertów cena samochodu wzrośnie minimum o 2000zł, a to zapewne jeszcze nie wszystkie koszty jakie trzeba będzie ponieść w związku z nowymi zmianami.
 

Bogusław Nowak

Bogusław Nowak