Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy w Olkuszu

     Postawą godną naśladowania wykazał się 35-letni mężczyzna, który w Olkuszu ujął nietrzeźwego kierowcę, a następnie powiadomił policje. Kierujący samochodem marki Honda miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mieszkaniec tej miejscowości, jadąc ulicą Cegielnianą, zwrócił uwagę na niepewnie poruszający się po drodze samochód marki Honda. Kierowca Hondy nie zapanował nad pojazdem i na łuku drogi zjechał po schodach na Drogę Krajową nr 94, a następnie przejechał w poprzek obydwa pasy ruchu i uderzył w betonowy kosz na śmieci.

     Olkuszanin, widząc wysiadającego z Hondy chwiejnym krokiem mężczyznę, niezwłocznie udał się za nim i na ulicy Cegielnianej ujął go. Następnie powiadomił o tym fakcie dyżurnego olkuskiej jednostki. Do czasu przyjazdu policjantów uniemożliwił nietrzeźwemu kierowcy kontynuowanie dalszej jazdy. Badanie stanu trzeźwości przeprowadzone przez funkcjonariuszy potwierdziło podejrzenia zgłaszającego. 32-letni obywatel Ukrainy, który kierował Hondą, miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Teraz amator jazdy „na podwójnym gazie” za swe czyny odpowie przed sądem. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

     Policja kieruje słowa uznania dla obywatelskiej postawy mieszkańca Olkusza, który zatrzymał pijanego kierowcę. Jego zdecydowana reakcja pozwoliła wyeliminować kolejnego kierowcę, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu. Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego: „Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji. Tak więc możemy ująć sprawcę przestępstwa w sytuacji, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a Kodeksu Karnego. Wtedy możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego. Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. W sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on przede wszystkim naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć sami interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. W przypadku gdy samochód kierowany przez nietrzeźwego kierowcę zatrzyma się, można wykorzystać moment i spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy poinformować Policję. Kiedy będziemy czekać na przyjazd patrolu, powinniśmy skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy! Podejmując interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.

zdjęcie: infoprzasnysz.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *