Obawy mieszkańców wobec egzaminów na prawo jazdy w Olkuszu

W środę 8 sierpnia o godzinie 16:00 odbyły się konsultacje społeczne w sprawie planowanego przez władze Powiatu Olkuskiego utworzenia filii MORD w Olkuszu.

P1100444 - Obawy mieszkańców wobec egzaminów na prawo jazdy w Olkuszu

Dzięki takiemu rozwiązaniu już niebawem w „Srebrnym Mieście” zdawać można byłoby egzamin na prawo jazdy kategorii A i B. Przypominam, że aktualnie kursanci muszą jeździć na takowy egzamin do Krakowa, Dąbrowy Górniczej lub Oświęcimia. Jak przekonywał Starosta Powiatu Olkuskiego Paweł Piasny,  nie tylko pozwoliłoby to zaoszczędzić przyszłym kierowcom dużo czasu, ale również podniosłoby rangę miasta, które zyskałoby w rankingu popularności miast Małopolski.

P1100443 - Obawy mieszkańców wobec egzaminów na prawo jazdy w Olkuszu

O ile sam pomysł utworzenia w Olkuszu filii Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego spotkał się z aprobatą większości zgromadzonych wczorajszym popołudniem w Starostwie mieszkańców, tak sama lokalizacja planowanego ośrodka wzbudziła wiele kontrowersji. Mieszkańców przede wszystkich zaniepokoiła kwestia bezpieczeństwa swoich dzieci. Ośrodek egzaminacyjny miałby się bowiem znajdować obok budynku II Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Żeromskiego. Emisja dodatkowych spalin, hałas, zwiększone natężenie ruchu oraz zastąpienie obecnego boiska własnie budowa ośrodka to główne argumenty  „przeciw”, jakie wygłaszała zebrana społeczność. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele władz Gminy Olkusz, którzy zwracali uwagę m.in. na fakt, że teren, na którym Starosta chce utworzyć filię MORD, jest współwłasnością gminy (55%) i powiatu (45%).

Dlaczego Pan Starosta rozpoczął rozmowy najpierw z urzędem marszałkowskim i Małopolskim Wydziałem Ruchu Drogowego, a nie ze współwłaścicielem działki? O ile starosta może wynajmować sale w szkole (jeden z poziomów II LO przeznaczony byłby na sale egzaminacyjne – przyp. red.), to reszta nieruchomości nie ma podziału geodezyjnego i na te wszystkie działania musi Pan starosta uzyskać zgodę. Żadnych oficjalnych informacji z Pana strony nie mamy. Czy informował Pan dyrekcję SP 10 i przedszkola o tych planach?– pytała Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Paulina Polak.

Konsultacje społeczne trwały dwie i pół godziny i zgromadziły ok. 30 osób. Na stronie Kuriera Olkuskiego na Facebooku prowadziliśmy transmisję na żywo z tego spotkania. Całe nagranie można odtworzyć klikając TUTAJ.

DSC1424 - Obawy mieszkańców wobec egzaminów na prawo jazdy w Olkuszu
fot. Starostwo Powiatowe w Olkuszu

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *