O włos od tragedii w Kąpielach Wielkich. 5 osób rannych w bardzo groźnym wypadku

Do bardzo groźnego wypadku doszło wczoraj wieczorem w Kąpielach Wielkich (Gmina Wolbrom). W wyniku kolizji trzech samochodów rannych zostało 5 osób. Po dwie, znajdujące się w najcięższym stanie, przyleciały śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pozostałe trzy osoby zostały przewiezione do szpitali.

img 0276 - O włos od tragedii w Kąpielach Wielkich. 5 osób rannych w bardzo groźnym wypadku

Do wypadku doprowadził 40-letni mieszkaniec Strzegowej, który wsiadł za kierownicę pomimo dwukrotnie cofniętych uprawnień do kierowania pojazdem oraz posiadania aż 3 promili alkoholu we krwi. Jadąc Drogą Wojewódzką nr 794 z Wolbromia w kierunku Pilicy, stracił on panowanie nad swoim Renault Scenic i zjechał na przeciwległy pas ruchu, uderzając czołowo w jadące w kierunku Wolbromia auta marki Volkswagen Golf oraz Ford Mondeo. Kierowcy tych samochodów, chcąc uniknąć zderzenia, zjechali do przydrożnego rowu. Wypadku nie udało im się jednak uniknąć.

img 0296 - O włos od tragedii w Kąpielach Wielkich. 5 osób rannych w bardzo groźnym wypadku

76–letnia pasażerka Forda została przetransportowana helikopterem do szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Taki sam los spotkał „bohatera” tego zdarzenia, który z ciężkimi obrażeniami ciała został przetransportowany helikopterem do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Świętej Barbary w Sosnowcu. Na tym lista ofiar niestety się nie kończy. Kierujący Fordem 39-latek został zabrany karetką do Szpitala Powiatowego w Miechowie, a znajdujące się w jego samochodzie 36-letnia kobieta i 9-letnia dziewczynka zostały z kolei przewiezione do szpitala w Olkuszu. Strażacy z JRG Wolbrom oraz OSP Olkusz przed przyjazdem pogotowia ratunkowego udzielali pomocy przedmedycznej uczestnikom wypadku oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Przejazd przez DW 794 był zamknięty i wyznaczony został objazd.

Tym razem obyło się bez ofiar śmiertelnych, ale policja alarmuje, by pod żadnym pozorem nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. Nasza uwaga jest bowiem wówczas rozproszona, a reakcje opóźnione. Nie potrafimy także właściwie oceniać odległości, a wyobraźnia namawia nas do brawury. Ponadto mamy wtedy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi. Na przykładzie wczorajszego wypadku widać również, że konsekwencje pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni sami, ale także inni, niewinni uczestnicy ruchu drogowego.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

2 thoughts on “O włos od tragedii w Kąpielach Wielkich. 5 osób rannych w bardzo groźnym wypadku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *