O szansach na rozwój ziemi olkuskiej z przedstawicielami województwa

O głównych wyzwaniach stojących przed gminami z terenu Powiatu Olkuskiego rozmawiali z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego włodarze gmin. Delegacji z Krakowa przewodniczyli Wicemarszałkowie Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz. W spotkaniu, które odbyło się 11 marca w Starostwie Powiatowym w Olkuszu, wziął udział również Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wcześniej jednak wicemarszałek Smółka miał okazję zapoznać się z planowanymi i wykonanymi pracami w obrębie budynku dawnego starostwa oraz podziemi ratusza.

Wizyta władz wojewódzkich w miejscu tak ważnym dla Olkusza, w czasie trwającej bardzo ambitnej oraz trudnej inwestycji, jest naprawdę bardzo cenna. Liczę, że Pan Marszałek, dotykając olkuskiej historii i zapoznając się z wyzwaniami związanymi z rewitalizacją Kwartału Królewskiego, poczuł jak ważny jest to projekt dla całej olkuskiej społeczności. Mam nadzieję, że podobne spotkania będą odbywały się systematycznie z pożytkiem dla mieszkańców naszej gminy – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piasnik.

Po wizycie w objętym remontem budynku dawnego starostwa, gdzie władze Gminy Olkusz zaprezentowały plany związane z przebudową tego obiektu, w Starostwie Powiatowym w Olkuszu przy ul. Mickiewicza 2 odbyła się zasadnicza część spotkania samorządu Województwa Małopolskiego z samorządowcami Powiatu Olkuskiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów różnych szczebli oraz minister Andrzej Adamczyk.

Jest mi niezmiernie miło, że możemy spotkać się dzisiaj na olkuskiej ziemi. Chcemy wsłuchiwać się w problemy, z którymi borykają się mieszkańcy tego powiatu. Bez pomocy gospodarzy miejscowości nie jesteśmy w stanie rozeznać tych problemów. Rozmowy z samorządowcami to dla nas inspiracja, aby tworzyć nowe programy, których korzyści odczują przede wszystkim mieszkańcy. Chcemy wspierać rozwój projektów samorządowych ze środków budżetu województwa – mówił Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Podczas spotkania zgromadzeni mogli dowiedzieć się o planowanych projektach, na które samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie, przedstawione zostało podsumowanie zrealizowanych inwestycji infrastrukturalnych na terenie Powiatu Olkuskiego, a także, planowane przez władze wojewódzkie, dalsze inwestycje. Andrzej Adamczyk zapowiedział rządowe projekty wsparcia przebudowy dróg samorządowych oraz poprawy liczby i jakości połączeń komunikacją zbiorową poprzez ustawę likwidującą tzw. białe plamy komunikacji. Nie zabrakło również pytań, m.in. o przebudowę DK 94, czy kwestie finansowania trwających lub planowanych inwestycji.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *