O co się zakładamy na co dzień?

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, popularne na całym świecie zakładanie się, czy to o wyniki rywalizacji sportowej czy też zwykłe codzienne sprawy, jest jedną z najbardziej powszechnych odmian hazardu, znaną od wieków. Jednak od początku XX wieku dzięki profesjonalnym firmom bukmacherskim na zakładaniu się można całkiem nieźle zarobić.

zaklady sportowe - O co się zakładamy na co dzień?

Zakładanie się towarzyszy ludzkości od wieków. Tę formę hazardu uwielbiali już mieszkańcy starożytnego Rzymu, którzy bardzo chętnie stawiali pieniądze na walkach gladiatorów czy wyścigach rydwanów. W ascetycznym średniowieczu hazard był oficjalnie tępiony z całą surowością, ale zwłaszcza zamożniejsza część społeczeństwa zakładała się m.in. na turniejach rycerskich czy łuczniczych. W XVIII w. szalenie popularne w Anglii stały się tzw. zakłady dżentelmeńskie, najpierw skoncentrowane wokół wyścigów konnych, a później także wokół innych dziedzin życia. Obecnie w codziennym życiu zakładamy się o wszystko: wyniki wydarzeń sportowych, społecznych, politycznych czy finansowych. Czasami stawką są pieniądze, czasem drobna przysługa, a niekiedy tylko i aż satysfakcja wygranego. TUTAJ możecie Państwo przeczytać ciekawy tekst o naszych przyzwyczajeniach w zakładach sportowych się na co dzień. Trendy społeczne, dotyczące popularnych zakładów obserwują profesjonalne firmy bukmacherskie, które szybko wprowadzają je do swoich ofert. Co można typować u bukmachera?

W zasadzie wszystko, co tylko człowiek może sobie wyobrazić. Przodują w tym Anglicy, którzy w czasie Igrzysk Olimpijskich zakładali się np. o to, czy burmistrz Londynu podpali sobie bujną czuprynę od olimpijskiego znicza. Ostatnio zaś na Wyspach z zapałem typowano przyszłe imię nowonarodzonego dziecka księżnej Kate i księcia Williama – pisał dla portalu logo24.pl Patryk Witczuk.

W Polsce jest podobnie. Kiedy nasz kraj zaczynała powoli ogarniać mundialowa gorączka, a kibice rozmyślali i dyskutowali o tym, jak na mistrzostwach świata wypadną biało-czerwoni (wiemy że wypadki słabo), mnóstwo tego typu zakładów przygotowali dla nich bukmacherzy. U jednego z nich typować można było m.in. kto będzie bronił bramki Polaków podczas pierwszego meczu mistrzostw (faworytem był Wojciech Szczęsny – kurs wynosił 1,65), kto zdobędzie pierwszą bramkę dla Polski (tu oczywiście przodował Robert Lewandowski z kursem 1,55) oraz który z reprezentantów jako pierwszy obejrzy żółtą kartkę (w tym przypadku najwięcej szans dawano Michałowi Pazdanowi – kurs 3,25).

Myśli naszych rodaków powoli krążyły również wokół zaplanowanych na jesień wyborów samorządowych, a temat ten pojawiał się w wielu prywatnych rozmowach. Podchwycili to operatorzy zakładów wzajemnych. Jeden z największych polskich bukmacherów umożliwiał swoim klientom typowanie, kto jesienią obejmie fotel prezydenta Warszawy. Faworytem był reprezentujący Platformę Obywatelską Rafał Trzaskowski (kurs 1,75 – wiemy że został prezydentem Warszawy) przed Patrykiem Jakim z Prawa i Sprawiedliwości (kurs 2,00). W wyścigu po prezydenturę Wrocławia największe szanse miał Kazimierz Michał Ujazdowski (kurs 1,80) przed Mirosławą Stachowiak-Różecką (3,25) oraz Jackiem Sutrykiem (4,50).

W orbicie zainteresowań bukmacherów znajdują się również wydarzenia rozrywkowe, które przed telewizorami śledzą miliony Polaków. I tak u jednego z „buków” obstawiać można m.in. zwycięzcę majowego konkursu Eurowizji (faworytką jest reprezentantka Izraela – w przypadku jej wygranej zarobić można będzie 2,7 zł za każdą postawioną na to złotówkę), a u innego, czy do końca 2018 r. z ramówki TVP zniknie uwielbiany przez rzesze rodaków serial „Klan” (tak – 5,55, nie – 1,11). Jak więc widać, wiele zakładów bukmacherskich ma swoje źródło w codziennym życiu Polaków.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “O co się zakładamy na co dzień?

  • Grudzień 31, 2018 at 12:07 am
    Permalink

    ja tam sie na kase nie zakladam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *