Nowe wyposażenie dla druhów OSP z Gminy Olkusz

Druhowie z OSP w Zawadzie, Zedermanie, Zimnodole, Kosmolowie oraz Żuradzie otrzymali nowe wyposażenie o wartości blisko 40 000 zł. Co więcej, na początku października władze gminy otrzymały z Funduszu Sprawiedliwości promesę w wysokości 50 000 zł. na zakup nowego sprzętu dla OSP w Olkuszu. Łączne wsparcie dla naszych Ochotniczych Straży Pożarnych sięga w tym roku niemal miliona złotych.

Nowe wyposażenie nie tylko poprawia skuteczność akcji ratowniczych, ale także bezpieczeństwo samych ratujących. Aktywnie współpracujemy zatem z różnymi środowiskami i szukamy możliwości dofinansowania wszędzie tam, gdzie tylko pojawia się taka szansa. Trudno byłoby bowiem dokonywać wszystkich zakupów dla OSP wyłącznie ze środków gminnych, które już teraz są mocno ograniczone z uwagi na trwające w mieście inwestycje o wartości kilkudziesięciu milionów złotych – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Nowe wyposażenie zostało zakupione w ramach programu „Bezpieczna Małopolska 2019”. Dzięki temu władze Olkusza uzyskały dofinansowanie w wysokości niemal 50% na zakup pompy szlamowej dla OSP Zimnodół, agregatu prądotwórczego dla OSP Zawada, pilarki ratowniczej i defibrylatora dla OSP Zederman, pilarki dla OSP Żurada, zestawów ubrań ochronnych dla OSP Kosmolów, Zawada i Zimnodół oraz ubrań koszarowych dla OSP Zawada i Żurada. To jednak nie wszystkie zakupy dla Ochotniczych Straży Pożarnych w naszej gminie, jako że do końca roku nowy sprzęt otrzymają również druhowie z Olkusza. Najwięcej środków trafi jednak do OSP w Zedermanie.

72727334 1475917329230770 2476130843228110848 o - Nowe wyposażenie dla druhów OSP z Gminy Olkusz

Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego udało się bowiem pozyskać aż 550 000 zł. na zakup nowego średniego samochodu pożarniczego. Pozostałą niezbędną kwotę w wysokości 215 000 zł. zagwarantowała z kolei Gmina Olkusz. Obecnie na jej terenie działa 10 jednostek OSP, z czego 3 (z Olkusza, Osieka i Gorenic) znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym. Tylko w 2018 roku strażacy ochotnicy wyjeżdżali do akcji prawie 200 razy.

źródło: umig.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *