Nietrzeźwy kierowca autobusu chciał zawieźć dzieci z Olkusza na wycieczkę

Dużą nieodpowiedzialnością wykazał się 55-letni kierowca autobusu, który miał zabrać dzieci jednej ze szkół podstawowych w Olkuszu na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Podczas policyjnej kontroli okazało się bowiem, że miał on ponad pół promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.

Do zdarzenia doszło we wtorek 4 czerwca przed godziną 7:00, kiedy uczniowie jednej ze szkół podstawowych w Olkuszu mieli wyruszyć na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Kierowca autobusu, który miał podjechać na pobliski parking na 6:30, spóźniał się na umówioną godzinę. Na parkingu czekały już na niego zniecierpliwione dzieci, rodzice i nauczyciele.

Na miejscu byli również policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, by przeprowadzić kontrolę autobusu. Kiedy kierowca przyjechał na parking, mundurowi przystąpili do kontroli, sprawdzając m.in. dokumenty i stan techniczny pojazdu. Podczas badania stanu trzeźwości kierowcy okazało się, że 55-latek miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. W związku z tym incydentem mężczyźnie zatrzymane zostało prawo jazdy.

Policjanci olkuskiej drogówki przeprowadzają rocznie około kilkudziesięciu kontroli autokarów wyjeżdżających z dziećmi i młodzieżą na wycieczki szkolne czy wakacje. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych kontrolują oni trzeźwość kierowców oraz stan techniczny autokarów. Funkcjonariusze zwracają również szczególną uwagę na odpowiedni czas pracy kierowców przewożących zorganizowane grupy turystów.

Warto pamiętać, że osoby zainteresowane przeprowadzeniem kontroli autokarów przez policjantów muszą zgłosić ten fakt pisemnie lub telefonicznie kilka przed planowanym wyjazdem. Zgłoszenia może dokonać zarówno organizator wyjazdu, jak i rodzice czy opiekunowie. Taka kontrola trwa minimum 30 minut, dlatego też autokar powinien być podstawiony w miejscu zbiórki odpowiednio wcześnie.

źródło: olkusz.policja.gov.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *