Nietrzeźwa matka z Olkusza „opiekowała się” trójką małoletnich dzieci

W jednym z mieszkań przy alei 1000-lecia w Olkuszu pijana matka „opiekowała się” trójką swoich małoletnich dzieci. Kobieta miała ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Do zdarzenia doszło w sobotę 24 sierpnia około godziny 21:00. To właśnie wtedy policjanci interweniowali w jednym z mieszkań przy alei 1000-Lecia w Olkuszu, gdzie według zgłoszenia nietrzeźwa matka miała opiekować się dziećmi. Na miejscu mundurowi potwierdzili te informacje, jako że 37-letnia kobieta, która „sprawowała opiekę” nad trójką swoich małoletnich pociech, miała ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Zgodnie z przepisami za sprawowanie opieki nad dziećmi pod wpływem alkoholu grozi do 5 lat pozbawienia wolności. W takich sytuacjach odpowiada się najczęściej z artykułu 160 Kodeksu Karnego, który głosi: „Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Jeżeli jednak na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo (jak właśnie w przypadku dzieci), to podlega on karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Takie sytuacje wciąż niestety zdarzają się w naszym powiecie. Na przełomie kwietnia i maja w ciągu tylko kilku dni doszło do dwóch podobnych incydentów (1 i 2). W sierpniu zeszłego roku ponad 2 promile alkoholu miała z kolei matka, a 1,5 promila ojciec, którzy „opiekowali się” ich zaledwie rocznym dzieckiem. Nie był to też ich pierwszy taki „wyskok”. W listopadzie 2017 roku funkcjonariusze interweniowali natomiast wobec upitej do nieprzytomności matki z Olkusza, która miała ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *