Niemal 20 milionów złotych na nowe autobusy przeleci Olkuszowi koło nosa?

     Stare i mocno wyeksploatowane autobusy to częsty widok w naszym powiecie. Kto korzysta z usług komunikacji miejskiej ten dobrze wie, że ich stan pozostawia wiele do życzenia. W gminach Olkusz, Bukowno, Bolesław oraz Klucze za jakość autobusów odpowiada Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu. Związek ten od lat powtarza, że budżet nie jest z gumy, a pieniędzy ledwo starcza na same przejazdy. Ratunkiem w tej sytuacji wydawało się znalezienie dofinansowania z funduszy zewnętrznych. Niestety, jedna z większych okazji, oscylująca na kwotę niemal 20 milionów złotych, właśnie przeleciała nam koło nosa.

d5a23defddb8c - Niemal 20 milionów złotych na nowe autobusy przeleci Olkuszowi koło nosa?

     12 października Zarząd Województwa Małopolskiego opublikował listę „zwycięskich” projektów na dofinansowanie na rzecz poprawy jakości komunikacji miejskich. Trzy zwycięskie miasta z Małopolski zachodniej otrzymają naprawdę niemałe pieniądze. Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu na zakup nowych autobusów otrzyma niemal 18 milionów zł, spółka Transgór, która obsługuje transport miejski na terenie powiatu chrzanowskiego ponad 17,3 mln zł, a gmina Wadowice na stworzenie zintegrowanego transportu miejskiego, w tym budowę węzła przesiadkowego, parkingów typu „parkuj i jedź” oraz ciągu pieszo-rowerowego dostała ponad 13 mln zł.

t au 1 - Niemal 20 milionów złotych na nowe autobusy przeleci Olkuszowi koło nosa?

     Nowe autobusy w „szczęśliwych” miastach mają być ekologiczne (napędzane hybrydowo i elektrycznie), wyposażone w biletomaty, klimatyzację, a nawet bezpłatny internet. Smakiem musiał jednak obejść się ZKG „KM” w Olkuszu, gdyż projekt naszego miasta znalazł się jedynie na liście rezerwowej. To oczywiście nie koniec marzeń o nowych i komfortowych autobusach, gdyż jakieś szanse zawsze pozostają, natomiast nie warto raczej nastawiać się na powodzenie projektu.

c72645b8966df - Niemal 20 milionów złotych na nowe autobusy przeleci Olkuszowi koło nosa?

     Projekt „Obniżenie emisyjności Gmin Olkusz, Bolesław, Bukowno, Klucze poprzez wykorzystanie niskoemisyjnego transportu miejskiego i organizację zbiorowego transportu publicznego”, zgłoszony przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, opiewa się na kwotę 28 059 476,30 złotych. Aż 19 392 722,06 zł. miało pochodzić z dofinansowania. Niestety, nasz projekt uzyskał jedynie 28 punktów na etapie oceny merytorycznej. To jedynie 77.78% maksymalnej możliwej ilości punktów. Trzy zwycięskie projekty z Małopolski zachodniej uzyskały zaś od 83.3% do 86.11% możliwej liczby punktów. Mieszkańcy zaczęli zastanawiać się, czy na pewno nie można było lepiej napisać wniosku, tym bardziej że warto chyba się postarać, gdy w grę wchodzi prawie 20 milionów złotych. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie jakość autobusów kursujących po naszym powiecie zbytnio się nie zwiększy.

a41edfee2ae55 - Niemal 20 milionów złotych na nowe autobusy przeleci Olkuszowi koło nosa?

zdjęcia: Kuba Lekki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *