Niecodzienna interwencja władz Olkusza w sprawie stanu Starego Cmentarza

Przed tygodniem zwracaliśmy uwagę na tragiczny stan Starego Cmentarza oraz ławek przy ulicy Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. We wspomnianym artykule apelowaliśmy do władz miasta o podjęcie interwencji w tej sprawie. Temat co prawda nie został przez nie zignorowany, jednak podjęte działania wprawiły nas w niemałe zdumienie.

20180422 102010 - Niecodzienna interwencja władz Olkusza w sprawie stanu Starego Cmentarza

Siedziska, w całości pokryte ptasimi odchodami, od wielu lat skutecznie odstraszają mieszkańców przed odpoczynkiem w cieniu drzew podczas upalnych dni. Na Starym Cmentarzu przy ul. Nullo znajduje się bowiem siedlisko gawronów, które swoimi fekaliami sieją istne spustoszenie na okolicznym terenie. Głównym problemem jest fakt, że w ptasich odchodach znajduje się amoniak. czyli czyli toksyna, która jest w stanie trwale zniszczyć surowce różnego typu. Bez problemu radzi on sobie z piaskowcem, metalem, a nawet asfaltem. W niebezpieczeństwie są więc zabytkowe groby oraz pomniki zlokalizowane na olkuskiej nekropolii. Tytułowe pytanie brzmiało wówczas: „Czy Burmistrz Piaśnik podejmie interwencję?”.

20180429 131510 1 - Niecodzienna interwencja władz Olkusza w sprawie stanu Starego Cmentarza

No cóż, jak widać, rzeczywiście jakaś „interwencja” została podjęta. Czy jednak na takie rozwiązanie problemu liczyli mieszkańcy? Miejmy nadzieję, że nie jest to ostatnie słowo olkuskiego magistratu w sprawie tego „śmierdzącego” problemu. O dalszym przebiegu wydarzeń, związanych z kwestią czystości Starego Cmentarza oraz ławek na ulicy Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, będziemy Państwa informować na bieżąco na łamach naszej gazety.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *