Nie żyje Pani Natalia Rolleczek-Korombel z Bukowna

Nie żyje znana pisarka literatury dla dzieci i młodzieży Natalia Rolleczek-Korombel z Bukowna. Autorka głośnej powieści „Drewniany różaniec”, w której sięgnęła do autobiograficznych wątków z dwuletniego pobytu w sierocińcu prowadzonym przez siostry felicjanki, w lutym obchodziła swoje 100. urodziny.

Natalia Rolleczek-Korombel urodziła się 16 lutego 1919 r. w Zakopanem. Pisarka w swym dzieciństwie w latach 1931-1933 przebywała w zakopiańskim sierocińcu, prowadzonym przez zakon sióstr felicjanek. W czasie II wojny światowej mieszkała w Krakowie, gdzie była dobrą znajomą m.in. Karola Wojtyły. Później działała także jako łączniczka AK. Ze względu na zaangażowanie konspiracyjne kilka lat musiała spędzić w ukryciu. Podczas wojny straciła również swą starszą siostrę Łucję (zamordowaną w Ravensbrück) oraz ukochanego. Później mieszkała w Drohobyczu, Tarnowie czy w Olkuszu, ostatnie lata swojego życia spędzając w Ośrodku Opiekuńczym „Eden” w Bukownie.

Literacko zadebiutowała w 1945 roku, a od 1952 roku należała do Związku Literatów Polskich. Dzisiejszym 40-latkom Natalia Rolleczek kojarzy się głównie z literaturą młodzieżową, jako autorka słynnych książek z cyklu „Kochana rodzinka i ja” czy historyczna powieść „Selena, córka Kleopatry”. Dla nieco starszych pokoleń najważniejszą książką pisarki pozostaje jednak wydany w latach 50. „Drewniany różaniec”, który został zekranizowany przez Ewę i Czesława Petelskich. Pisarka wystąpiła w tym filmie w roli samej siebie.

Powieść „Zaczarowana noc” stała się z kolei pierwowzorem do filmu Zbigniewa Kuźmińskiego z 1967 roku o takim samym tytule. Była to jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek w tym czasie. Książka dla młodzieży „Kochana rodzinka i ja” została za to w 1976 roku uznana za najpopularniejszą przez czytelników „Płomyka”, a w 1980 roku Pani Natalia otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży. Była ona także bohaterką znakomitego filmu dokumentalnego „Tala od różańca”, zrealizowanego przez Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego w 2012 r.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *