Napadli na 35-latka

2023-04-20 /115
Napadli na 35-latka
źródło: fot. freepik.com (zdjęcie poglądowe)

Policjanci z komisariatu w Wolbromiu, w powiecie olkuskim, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 25 i 40-lat, którzy dokonali rozboju na 35-latku. Zatrzymano także 31-latkę, która groźbami chciała wymusić na pokrzywdzonym wycofanie zgłoszenia.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę (15.04 br.) około godziny 18, na ulicy Pod Lasem w Wolbromiu. Napastnicy podeszli do 35-latka, gdy ten wracał ze sklepu i zaczęli go bić pięściami po całym ciele. Kiedy poszkodowany przewrócił się na chodnik, agresorzy zaczęli go kopać a następnie zabrali mu pieniądze, które miał w kieszeniach spodni. Sprawą zajęli się policjanci z miejscowego komisariatu.

Jeszcze tego samego dnia, napastnicy zostali zatrzymani i przewiezieni do komisariatu. Przeprowadzane przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyźni mieli w organizmie około 3 promili alkoholu. W trakcie czynności prowadzonych przez policjantów, do komisariatu weszła awanturująca się kobieta, która była siostrą jednego z zatrzymanych. 31-latka zaczęła krzyczeć i kierować groźby wobec poszkodowanego, chciała w ten sposób zmusić mężczyznę do wycofania zawiadomienia o przestępstwie. Kobieta była również agresywna w stosunku do policjantów, znieważyła ich i naruszyła nietykalność cielesną. Tak więc 31-latka również została zatrzymana. Była nietrzeźwa, miała blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

16 kwietnia br. śledczy postawili kobiecie zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, znieważenia funkcjonariuszy a także kierowania wobec pokrzywdzonego groźby bezprawnej. Grozi jej do 3 lat odsiadki. Natomiast 17 kwietnia br. obaj zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty rozboju oraz gróźb karalnych, a także naruszenia nietykalności. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonego. 

Niebawem sprawa trafi do sądu, gdzie zostanie rozstrzygnięta. Wszyscy zatrzymani, 25-latek, 40-latek oraz 31-latka, czekają na terminy rozpraw, aby odpowiedzieć za swoje czyny. Tymczasem policjanci z Wolbromia apelują do mieszkańców, aby zachowywali ostrożność i nie reagowali przemocą na konflikty czy nieporozumienia. Zamiast tego, warto powiadomić odpowiednie służby i zgłosić sytuację, która może zakończyć się interwencją policyjną.

Jednocześnie przypominają, że konsumpcja alkoholu może prowadzić do utraty kontroli nad swoim zachowaniem, a nawet do agresji. Warto więc unikać spożywania alkoholu w sytuacjach, w których może dochodzić do konfliktów, czy też, gdy uczestniczy się w ważnych, życiowych decyzjach. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemności, jak i potencjalnych konsekwencji prawnych, które mogą wpłynąć na dalsze życie.

Niestety, przestępstwa tego rodzaju wciąż zdarzają się na terenie całego kraju, a ofiary padają zarówno spośród mieszkańców, jak i turystów. Obywatele powinni być świadomi swoich praw oraz znać procedury, które należy podjąć w przypadku napotkania na podobną sytuację. Współpraca z organami ścigania jest kluczowa, aby osoby odpowiedzialne za tego rodzaju przestępstwa zostały osądzone zgodnie z prawem i aby mogły odpokutować swoje czyny.

Kuba Łuc

Kuba Łuc